Üsküp'te ABD'nin 'Kudüs' kararı protesto edildi

Üsküp'te cuma namazı çıkışı bir araya gelen bir grup ABD'nin Kudüs kararını protesto etti

Üsküp'te ABD'nin 'Kudüs' kararı protesto edildi

Makedonya’nın başkenti Üsküp’te bir grup öğrenci, Cuma namazı sonrası Murat Paşa Camii önünde toplanarak ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü “İsrail’in başkenti” olarak tanımasını protesto etmek üzere gösteri düzenledi.

Göstericiler, konuşmalar esnasında “Tekbir”, “Hamas’a Selam, Direnişe Devam”, “Küstah ABD, Küstah Trump” ve “Seller Gibi Kan Aksa, Kurtulacak ‘EL AKSA'” sloganları attı.

Gösterinin başında Murat Paşa Camii İmam Hatibi Prof. Dr. Süleyman Baki, Kuran-ı Kerim okuyarak Kudüs için dua etti.

Ardından bu organizasyonun baş sorumlusu olan Mustafa Şanverdi, “Kudüs hiç gitmediğimiz, havasını hiç solumadığımız ama hep özlemini duyduğumuz bir İslam beldesi.Tevhid inancının önderleri olan peygamberlerin, Allah’ın dinini en yoğun olarak insanlara tebliğ ettikleri kutsal bir mekan olan Kudüs, tarih boyunca bir çok devlet ve milletin ilgi odağı haline gelmiştir.” ifadelerini kullandı.

Şanverdi, Peygamber (s.a.v)’in 23 yıllık peygamberlik süresinde 14 yıl boyunca namazlarını Mescid-i Aksa’ya yönelerek kıldığı bu mukaddes mekanın işgal altında olması bütün ümmet için zulüm olduğunu belirtti.

Donald Trump’ın kararına tepki olarak Şanverdi, “Amerika’nın aldığı bu karara asla saygı duymayacağız ve kabul etmeyeceğiz. Bir ülkenin, bizim olan Kudüs hakkında karar almaya hakkıda, iznide yoktur. Bu adaletsizliğe karşı bütün ümmet olarak susmayacağız. Kudüs müslümanlarındır ve bu kararı Allah vermiştir.” açıklamalarında bulundu.

Gösteride ayrıca Arnavutça ve Makedonca dillerinde de açıklamalar yapıldı ve son olarak göstericiler sloganlarla prostestoya son verdi.

Kaynak: Time Balkan

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2017, 17:17
banner53
YORUM EKLE

banner39