banner15

Üsküp'te protestolar beşinci gününde

Üsküp'te Cumhurbaşkanının siyasilere af kararını protesto eden göstericiler eylemin beşinci gününde de meydanlarda toplandı

Üsküp'te protestolar beşinci gününde

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Makedonya Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov’un siyasilere yönelik af kararının ardından düzenlenen protestoların beşinci gününe girildi.

Bugün Üsküp’te Özel Yetkili Savcılık önünde toplanan binlerce vatandaş, buradan Başbakanlık ve Meclis önüne yürüdü. Bu akşamki protestolarda ilk kez kırmızı bayrak üzerine yumruk sembolü ve aynılarında "İtaatsizlik" yazısı kullanıldı.

Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı gözlemlenirken, göstericiler Zafer Kapısını boya ve yumurta yağmuruna tuttu. Zafer kapısına yazı yazmak isteyen bir kadına şiddet uygulayan bir kişi, göstericilerin tepkisini topladı. 

Göstericiler arasında yer alan SDSM lideri Zoran Zaev, gazetecilere yaptığı açıklama halkın öfkesinin günden güne arttığına dikkat çekti. Zaev, protestolara katılan vatandaşların sağduyulu olması gerektiğini ve olayların çıkmamasını umduğunu sözlerine ekledi.

Üsküp’ün yanı sıra protestoların Manastır ve Ustrumca’da da yapıldığı basına yansıdı. İlk dördü günde yapılan karşı gösteriler ise bugün yapılmadı.

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2016, 08:38
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48