Üsküp'te tarihi Osmanlı camisinin yerine orduevi

Üsküp'te Osmanlı döneminde inşa edilen ve 1925 yılında yıkılan Burmalı Camii’nin yerinde “Üsküp 2014” projesi kapsamında orduevi inşa ediliyor.

Üsküp'te tarihi Osmanlı camisinin yerine orduevi

Seyid Emin/Dünya Bülteni/ Üsküp

Makedonya'nın başkenti Üsküp'te, tarihi Osmanlı camisinin yerine orduevi inşa ediliyor. 1495 yılında Osmanlı tarafından Üsküp'te inşa edilen Burmalı Camii'nin yerine şimdi orduevi yapılıyor. Camii 1925 yılında yıkılmıştı.

Burmalı Camii Osmanlı devlet idaresinde yüksek makamlarda bulunan ve etkili kişilerden olan Mehmet Bey tarafından 1495 yılında yaptırılmıştır. Tarihte Karlı-zade Camii olarak de bilinen Burmalı Camii, yerine Orduevi inşa edilmesi maksadıyla rejim tarafından 1925 yılında yıkılmış.

İslam mimarisinin önemli bir eseri olan Burmalı Camii'nin yıkılması kamuoyunun büyük tepkisine neden olmuştu. Burmalı Camii yerine inşa edilen bu orduevi 1963'te Üsküp'te meydana gelen depremde büyük hasara uğrayıp yıkıldı.

 1963 yılından günümüze kadar boş kalan alan, Üsküp'teki Müslümanları Burmalı Camii'nin yeniden inşası konusunda heyecanlandırdı. Türk ve Arnavut sivil toplum kuruluşları biraraya gelerek "Burmalı Camii'nin Yeniden İnşaası" için bir platform kurdular.

Platform geçtiğimiz yıllarda birkaç protesto gösterisi yapsa da amacına ulaşamadı. Hükümetin "Üsküp 2014" projesi çerçevesinde kente yeni heykel ve modern yapılar inşa edildi. Bu projenin son halkası olarak Burmalı Camii'nin bulunduğu yere tekrardan orduevi inşa ediliyor. Üsküp'teki Müslüman halk gelişmeleri kaygıyla izlerken, Makedonya İslam Birliği ve siyasi partiler suskunluğunu koruyor.

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2014, 10:23
banner53
YORUM EKLE

banner39