banner39

Üsküp'te tehlikeli oyun sürüyor/ FOTO

Beş Makedon gencin Nisan ayında öldürülmesinin ardından Müslümanlara yönelik baskılar sürerken, gerginlik tehlikeli boyutlara taşınıyor

Balkanlar 21.05.2012, 11:14 21.05.2012, 12:24
Üsküp'te tehlikeli oyun sürüyor/ FOTO

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Makedonya'nın başkenti Üsküp'te Nisan ayında beş gencin balık tuttukları göl kenarında öldürülmesinin ardından gerginli devam ediyor.

Suikast gerçekleştirenlerin kimliği belli olmamasına rağmen, Smilkovci köyü yakınlarında yaşanan trajik olay etnik gerilimi yeniden tetikledi. Spekülasyonlar ardı ardına gelirken, Makedonlar her zamanki gibi Arnavutlar'ı, Arnavutlar ise Sırplar'ı suçladı.

Tüm kesimlerin kınadığı ve sorumluların bulunarak adalete teslim edilmesini talep ettiği olaydan kısa süre önce yaşanan bir olay ise çarpıcı: Bir meclis komisyonu oturumu sırasında Sırp kökenli Makedonya vekil Nisan ayında korkunç bir olay yaşanabileceği uyarısında bulunu. Yaşanan cinayetlerin ardından ise aynı milletvekili "sadece bir tesadüf" olduğunu söyledi...

Öte yandan, trajedinin hemen ardından yüzlerce polis ağır silahlarla Arnavut Müslümanların evlerini bastı ve 20 kişi tutuklandı. Aynı gün TV kameraları ve gazetecilerin önünde İçişleri Bakanı o korkunç suçun faillerinin tutuklandığını ve hedeflerinin Müslümanlar ve Hıristiyanlar arasındaki ilişkileri bozmak olduğunu açıkladı.

Ve, ona göre, bu insanlar bir süre Afganistan ve Pakistan'da da bulunan "radikal İslamcı teröristlerdi." "Terörizm" sanıklarının büyük çoğunluğunun ertesi gün serbest bırakılması ise tehlikeli oyun konusunda soru işaretlerini artırdı.

MÜSLÜMAN KADINLARA KELEPÇE

Vurgulanması gereken bir nokta da "terörist faaliyetler içinde yer almak" gerekçesiyle ilk defa Müslüman kadınların tutuklanması..

Hiçbir siyasi parti veya dini / dini olmayan derneğin desteği olmadan organize olan binlerce Müslüman Makedon, adalet ve insanlık adına Üsküp sokaklarında eylemler düzenledi. Protestoları sırasında Müslümanlar kim olursa olsun masum insanlara yönelik saldırıların faillerinin bulunması ve cezalandırılması yönünde sloganlar attı.

Ülkede sıradan insanların olayın arkasında "derin güçler" olduğuna yönelik inançlarının güçlü olduğu belirtiliyor.

Yakın geçmişte benzer olayların yaşandığına dikkat çeken uzmanlar, Türkiye'nin bu gelişmelere yeterli tepkiyi göstermemesini eleştiriyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?