banner15

Vucic'den, Kosova'nın Trepçe madenine provokatif gezi

Avrupa'nın en büyük kurşun ve çinko maden ocaklarından olan Trepçe maden işletmesi Kosova ve Sırbistan arasında krize neden oldu.

Vucic'den, Kosova'nın Trepçe madenine provokatif gezi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vucic, Kosova`ya gitti. Mitörvica`nın kuzeyinde Sırpların yoğun olarak yaşadığı bölgeleri ziyaret eden Vucic, önce Zubin Potok daha sonra Leposaviç bölgelerine ziyaret gerçekleştirdi ve Sırplarla biraraya geldi.

Brüksel görüşmelerine değinen Sırp Başbakan Vucic, Kosova Sırbistan arasında diyaloğun devam edeceğine fakat Sırbistan`ın belli kurallar üzerinde durmaya devam edeceğine dikkat çekti. Trepçada görevli Sırp madencilerlede bir araya gelen Vucic, Kosova yetkililerine seslendi.

 

Vucic her iki ülke içinde kritik noktayı oluşturan Trepça maden ocağının özelleştirilmesine asla izin verilmeyeceğine Trepça`nın Sırbistan`a ait olduğu açıklamasında bulundu.

Sert açıklamalarıyla tanınan Vucic açıklamasının devamında``Kimseye hakaret etmiyorum sadece Koşova yetkilileri Trepça`yı sonuna kadar koruyacağımızı ve Trepça`nın Sırbistan`a ait olduğunu bilmeliler`` dedi.

Vucic`in ziyareti çerçevesinde geniş güvenlik önlemleri alındı. Sırp polisleri ve askerleri Mitrovica`nın kuzeyindeler.

Sırbistan Başbakanı Kosova ziyaretini Kosova Dışişleri Bakanı izniyle gerçekleştiriyor.

TREPÇE KIRMIZI ÇİZGİ

Kosova Diyalog Bakanı Edita Tahiri, Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vuçiç’in kuzeyde yaptığı açıklamalarını “siyasi kampanya” olarak nitelendirdi.

Brüksel’de “Trepçe”nin tartışılmasına ihtimal vermediğini belirten Tahiri, konunun müzakere edilmesini isteyen Sırbistan Başkanına her fırsatta “kırmızı çizgilerin” hatırlatıldığını vurguladı.

Edita Tahiri, “Trepçe ve Kosova’nın devlet varlıkları konusunda Brüksel’de tutumlarımızı net bir şekilde ifade etmiştik. Kosova varlıkları konusunda Kosova egemen devleti ve halkı karar verir.” dedi.

Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vuçiç’in “Trepçe”ye yatırım ve Zveçan’a akü fabrikası vaatlerini “seçim vaatleri” olarak değerlendiren Edita Tahiri, Sırbistan’ın savaşta Kosova’ya zarar verdiğini hatırlatarak özür dilemesi ve bağımsızlığı tanıması gereğine işaret etti.

Vuçiç’in Ujmani gölünün beraberce yönetilmesi önerisine de değinen Tahiri, Kosova Hükümeti’nin tutumunu hatırlatarak Ujman ve Kosova zenginliklerinin müzakere konusu olmayacağını belirtti.

Tahiri açıklamasında diğerleri arasında şöyle dedi:
“Sırbistan, Kosova’yı tanımak için hazırlıklı olmalıdır. Bunu birkaç kez söylemiştim. Fakat Sayın Lunacek’in de kesin konuşması beni memnun etti: Sırbistan’ın komşuları ile iyi ilişkileri olmadan ve Kosova’yı tanımadan AB’nin parçası olamaz.”

Vuçiç’in Sırp Belediyeler Birliğinin kurulmasıyla ilgili gecikme şikâyetine de değinen Tahiri, “Biz Brüksel’e Sırbistan’ın Telefon Kodu Anlaşması ve KOST’un Avrupa İletim Ağında İşlevselliği Anlaşmasını ihlal ettiğini bildirmiştik. Sırbistan tarafından uygulanmayan bu iki anlaşmalar ihlal edildiği için Birlik dahil diğer konuların müzakere edilemeyecektir.” dedi.

Sırp Belediyeler Birliği tüzüğünün hazırlığına geçilmediğini belirten Tahiri, AB ve Sırbistan’a tüzüğün Anayasa Mahkemesi kararı ile uyumlu olduğu ayan olması gereğine işaret etti.

 

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2016, 14:32
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48