banner15

'Yabancı savaşçılar' Hırvatistan ile Bosna Hersek'i gerdi

Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kitarovic'in, DEAŞ bünyesinde Irak ve Suriye'de savaşan binlerce Bosnalının ülkelerine döndüğü iddialarına Bosnalı liderler tepki gösterdi

'Yabancı savaşçılar' Hırvatistan ile Bosna Hersek'i gerdi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar Kitarovic'in, DEAŞ bünyesinde Irak ve Suriye'de savaşan binlerce Bosnalının ülkelerine döndüğü yönündeki iddiasına Bosna Hersekli liderler tepki gösterirken, karşılıklı açıklamalar iki ülke arasında gerginliğe neden oldu.

Komşuları Bosna Hersek'in güvenli bir ülke olması temennisinde bulunan Kitarovic, "Bazı gerçeklerle de yüzleşmeliyiz. Irak ve Suriye'de savaşan binlerce yabancı savaşçı, Bosna Hersek'e dönüyor." ifadelerini kullanması ve Bosna Hersek'te "bilinen" İslam'ın değiştiğini, daha radikal ve tehlikeli bir hal almaya başladığını iddia etmesi iki ülke arasında gerginlik yarattı.

Kitarovic'e ilk tepkiyi gösteren, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin Boşnak üyesi Bakir İzetbegovic oldu.

İzetbegovic, yaptığı açıklamada, komşu ülke liderlerinin yorum yapmadan önce "iki kez" düşünmesi gerektiğini vurgulayarak, "Bosna Hersek'te İslami aşırıcılık sorununu abartmak ve rakamlara sıfır eklemek doğru değil. Suriye'den Bosna Hersek'e dönen sayısı 45. Hırvat cumhurbaşkanın söylediği gibi binlerce değil." dedi.

Yıl içinde Bosna Hersek'ten Ortadoğu'daki çatışmalara giden bir kişinin dahi bulunmadığına işaret eden İzetbegovic, Hırvatistan'da da aşırı Hırvat milliyetçiliği sorunu bulunduğunu, Hırvatistan'dan da Ukrayna'ya yabancı savaşçıların gittiğini ve ülkede "Nazi selamı" ile ülkede anıt açıldığını ileri sürdü.

Bosna Hersek Güvenlik Bakanı Dragan Mektic ise Hırvatistan kanadından yapılan açıklamaların doğru olmadığını belirterek, aşırıcılığın sadece Bosna Hersek'in değil, tüm diğer bölge ülkelerinin de sorunu olduğunu kaydetti.

Hırvatistan'ın "siyasi çatışma" yaratmak istediğini ifade eden Mektic, Cumhurbaşkanı Kitarovic'in söylemlerine ilişkin de "Binlerce değil, günümüzde 115 kişi çatışma bölgelerinde. Bugüne kadar 65 kişi öldü, 45 kişi de ülkeye geri döndü." diye konuştu

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2016, 15:52
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48