banner15

Yunanistan Makedonya sınırına hoparlörler koyacak

Yunanistan, Makedonya sınırında bekleyen mültecilere sınır ile ilgili resmi açıklamaları bildirmek için hoparlör yerleştirecek

Yunanistan Makedonya sınırına hoparlörler koyacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yunan hükümeti Makedonya sınırına hoparlörler koyarak Batı ülkelerine gitmek isteyen göçmenleri asılsız iddialar hakkında doğru bir şekilde bilgilendirecek.

BTA haber ajansının yayınladığı bir habere göre, göçmenler arasında Balkan güzergahının yenide açılacağı yönünde çıkan söylentiler yüzünden Yunan hükümeti böyle bir uygulama başlatma kararı aldı.

Yunanistan’da 45 binden fazla göçmen bulunurken, bunların 3’te biri Makedonya sınırında yer alıyor. Zor şartlar altında yaşayan göçmenler, sınırların yeniden açılacağı umuduyla göçmen kabul merkezlerine gitmeyi reddediyor.

Hoparlörlerden okunacak resmi açıklamalarla göçmenlerin bu merkezlere gitmeye ikna edilmesi düşünülüyor.

MAKEDONYA SINIRI BİR YIL KAPALI

Makedonya meclisi sınırlarının en az yıl sonuna kadar kapalı kalmasını öngören bir karar aldı. Bu kararla, 2015 Ağustos ayında ilan edilen olağanüstü halin süresinin uzatılması da kararlaştırılmış oldu. Olağanüstü hal, ülkede askeri birliklerin sınırlarda görevlendirilmesini meşru kılıyor.

Makedonya sınırları geçen aydan bu yana sığınmacıların geçişine kapalı. Sığınmacılar, Balkan rotası adı verilen yolda Kuzey Avrupa'ya ilerleyebilmek için Makedonya'dan geçiş yapıyordu. 

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2016, 12:15
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48