banner15

Yunanistan Ohi Bayramı'nı kutluyor

Yunanistan her yıl 28 Ekim'de kutladığı Ohi Bayramı'nı bu yıl da çeşitli etkinliklerle kutluyor. Bayram ülkeye en yakın komşumuz Edirne'de de hareketliliğe sebep oldu

Yunanistan Ohi Bayramı'nı kutluyor

28 Ekim tarihi tüm Yunanistan’da ve hatta Güney Kıbrıs ve dünya üzerinde Yunan toplulukların bulunduğu bir çok yerde OHİ Bayramı olarak kutlanmaktadır.

Edirne turizminde, Yunanistan’da İtalyan işgaline "hayır" cevabının verilmesinin yıl dönümlerinde kutlanan "28 Ekim Ohi Bayramı" hareketliliği  yaşanıyor.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu yaptığı açıklamada, hafta sonu Edirne’de yoğun bir Yunan turist hareketliliği yaşanacağını söyledi.

28 Ekim OHİ Bayramı nedir?

Yunancada “Ohi” (Οχι) Hayır anlamına gelmektedir. Peki Yunanlar neden 28 Ekim’i “Hayır Günü” olarak kutlamaktadır? Bunun sebebi her resmi bayram gibi önemli bir tarihe dayanıyor.

II. Dünya Savaşı dönemlerinde birçok devletin göz diktiği Yunanistan toprakları Nazi ülkeleri başta olmak üzere tacize uğramaktaydı. Ve o dönemde İtalyan diktatör Benito Mussolini, Yunanistan’a göz dağı vererek karşı koymadan teslim olmalarını söylemekteydi. Ülkenin gerek mali gerekse de askeri donanım olarak fazla güçlü olmaması masadaki “teslim olma” seçeneğini güçlendiriyordu. 

Fakat o dönem Yunanistan’ın diktatör lideri Giannis Metaksas 28 Ekim 1940 tarihinde İtalyan Büyükelçinin kendisine ilettiği Arnavutlukta'ki İtalyan askerlerinin Yunanistan'a girmesi konusundaki ültimatomuna karşı resmi bir dille bu teklifi reddetti. Bir diğer anlamda “Hayır” demiş oldu. İşte o günden bu yana her 28 Ekim, Yunanların resmi bayramı olarak kutlanmaktadır.

İtalyanlar "Hayır" diyerek direnen Yunan savunmasını kıramayınca İtalyanlara destek için devreye giren Hitler’in orduları Yunanistan’ı işgal etti.

Üç yıldan fazla süren Nazi işgalinde Yunanistan'da yüz binlerce insan hayatını kaybetti. Açlıktan ölenler vardı. Büyük şehirlerde kedileri köpekleri yemek zorunda kaldı insanlar. Bir teneke zeytinyağı için servetler el değiştirdi. Bir parça kuru ekmek için insan onuru ayaklar altında çiğnendi.

Kaynak: Azınlıkça

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2017, 12:36
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35