banner39

Yunanistan'da bakanlıklar işgal altında

Yunanistan hükümetinin 30 bin kamu çalışanının kızağa alınmasını da içeren ek kemer sıkma önlemleri Yunanları sokağa döktü

Balkanlar 04.10.2011, 11:04 04.10.2011, 11:04
Yunanistan'da bakanlıklar işgal altında

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yunanistan'da hükümetin, 30 bin kamu çalışanının kızağa alınmasını da içeren ek kemer sıkma önlemlerine gitmeyi planlamasına karşı protesto eylemleri gerçekleştiriliyor.

Yunan Medyası, Başkent Atina'da bu sabah erken saatlerden itibaren yollara dökülen protestocu grupların çeşitli bakanlık binalarını işgal ettiklerini duyurdu.

Ekonomi, Kalkınma, Tarım, Sağlık, Adalet ve KültürBakanlıkları'nın işgal altında oldukları belirtilen haberlerde, üniversite öğrencilerinin de Eğitim Bakanlığı'nda gösterilerini sürdürdükleri kaydedildi.

Yunanistan Kamu Çalışanları Konfederasyonu (ADEDY), bugün devlet dairelerinde çeşitli eylemler gerçekleştirileceğini, yarın ise 24 saatlik genel greve gidileceğini açıklamıştı.

Söz konusu greve, Yunanistan İşçi Sendikaları Federasyonu'nun (GSEE) da katılacağı bildirilmişti.

YARIN YİNE GREV VAR

Yunanistan'da, yarın kamu ile özel sektör çalışanları, "hükümetin mali krizle mücadele çerçevesinde uygulamaya koyduğu reformları" protesto amacıyla 24 saatlik grev yapacak.

Yunanistan İşçi Sendikaları Federasyonu (GSEE) ile Yunanistan Kamu Çalışanları Konfederasyonu'nun (ADEDY) çağrısıyla yapılacak greve, kamu kurumları, yerel yönetim, hava trafik kontrolörleri, devlet radyo ve televizyon kurumu ERT, Yunan haber ajansı AMNA, avukatlar, devlet hastanelerindeki doktorlar ve sağlık çalışanlarının da katılacağı belirtildi.

Liman işçi ve memurları ile tüm toplu taşıma araçları çalışanlarının da destek vereceği grev süresince hastanelerde yalnızca güvenlik ve acil yardım birimlerinin görev yapacağı açıklandı.

Yunan havayolları Olimpic Air ile Aegean Airlines'ten yapılan açıklamada, grev nedeniyle bugünkü uçuşlarda bazı değişiklikler yapıldığı, çarşamba günkü tüm uçuşların ise iptal edildiği bildirildi.

Bu arada ERT ile AMNA çalışanlarının da 24 saat süresince greve gidecek olmaları nedeniyle basın toplantılarıyla benzeri etkinliklerin iptal edildiği, kamu televizyon kanalları ile radyo istasyonları ve haber ajansının haber yayınlarını durduracakları, internet sitelerinin sayfalarını yenilemeyecekleri belirtildi.

Greve katılanların Atina ile Selanik kent merkezleri başta olmak üzere birçok kentte protesto gösterileri yapacağı açıklandı.

Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?