banner39

Yunanistan'da göçmenler açlık grevinde

Yunanistan'da hayat şartları ve uzun gözaltı sürelerini protesto eden 2 binin üzerinde kaçak göçmen, açlık grevi başlattı

Balkanlar 09.04.2013, 23:40 10.04.2013, 08:00
Yunanistan'da göçmenler açlık grevinde

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yunanistan'daki kamplarda gözaltında tutulan 2 binin üzerinde göçmenin, açlık grevi başlattığı bildirildi.

Faşist Tehdit ve Irkçılıkla Mücadele Hareketi üyeleri düzenledikleri basın toplantısında, kamplardaki göçmenlerin gereğinden uzun süren gözaltıları ve kötü hayat şartlarını protesto etmek amacıyla açlık grevi başlattıklarını açıkladı.

Hareketin yetkilisi Panos Konstandinu, göçmenlerin kötü şartlar altında yaşadığını, geçen hafta sonu 3 kişinin intihar teşebbüsünde bulunduğunu belirtti.

Konstandinu, ülke genelinde yaklaşık 5 bin göçmenin yaşadığı kamplarda insanlık dışı hayat şartlarının hakim olduğunu kaydetti.

Kamu Güvenliği Bakanı Nikos Dendias'ı kamplardaki kötü yaşam koşullarını örtbas etmekle suçlayan Konstandinu, birçok polis merkezinde de göçmenlerin gözaltında bulunduğunu bildirdi.

Konstandinu ayrıca baro, sendika, milletvekilleri, belediye başkanları,insan hakları dernekleri ve Uluslararası Af Örgütüne de göçmenlerin hemen serbest bırakılmaları yönündeki mücadelelerine destek vermeleri için çağrıda bulundu.

Bu arada Yunan basını, Kamu Güvenliği Bakanlığının kaçak göçmen sorunuyla mücadele kapsamında, Kuzey'deki Epir bölgesinde ve adı açıklanmayan 4 Ege adasında yeni göçmen kampları kurulacağını duyurdu.

Yunanistan'da, Atina'nın kuzeyinde Amigdaleza'da, Gümülcine, İskeçe, Drama, Kumçiftliği (Orestiada) ve Korent kentlerinde 5 bin kapasiteli göçmen kampları bulunuyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?