banner39

Yunanistan'da göçmenlere destek gösterisi

Yunanistan'a göçmen olarak gelenlere destek için Atina'da düzenlenen gösteriye katılanlar, "göçmen kabul merkezlerinin kapatılmasını" istedi.

Balkanlar 20.02.2015, 01:00 20.02.2015, 01:00
Yunanistan'da göçmenlere destek gösterisi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yunanistan'ın başkenti Atina'da Irkçılığa ve Faşizm Tehdidine Karşı Birlik Hareketi (KEERFA) ve çeşitli göçmen grupları tarafından, göçmen kabul merkezlerinin kapatılması için gösteri düzenlendi. 

Atina Üniversitesi önünde toplanan gruplar, Yunanistan'da bulunan bütün göçmen kabul merkezlerinin kapatılmasını ve göçmenlerin serbest bırakılmasını istedi. "Utanç kamplarını kapatın", "herkese özgürlük" şeklinde sloganlar atan göstericiler, parlamento binasının da bulunduğu Sintagma Meydanı'na kadar yürüdü.

Mülteciler ve Göçmenler İçin Destek Ağı temsilcisi Yanna Kutovik, "Hükümetin siyasi görevi dışında ahlaki görevi bu kampları bir an önce kapatmaktır. İnsanlar burada acı çekiyor. Özgürlük herkesin hakkı" dedi.  Yürüyüş sırasında Stadiu, Panepistimiu ve Vasilis Sofias caddeleri bir süreliğine polis tarafından trafiğe kapatıldı.

Yunanistan'da ilk göçmen kabul merkezi 2012 yılında Atina yakınlarındaki Amigdaleza bölgesinde faaliyete geçirilmişti. Burada bulunan kampta geçtiğimiz hafta Pakistan vatandaşı bir göçmenin intihar etmesi üzerine kampa ziyaret gerçekleştiren Kamu Güvenliği Bakan Vekili Yannis Panusis, "Gördüğüm şeylerden dolayı utanç duyuyorum. En kötü faşistin bile buradaki manzara karşısında yüreği sızlar" açıklamasında bulunmuştu. Kamplarda, kaçak yollarla Yunanistan'a gelen mülteciler kalıyor. 

Cumartesi günü Amigdaleza'daki göçmen kampının önünde de yine benzer bir karşıt gösteri düzenlenmesi bekleniyor.

 

 

 

 

Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?