banner39

Yunanistan'daki Afgan mülteciler taşınacak

Yunanistan Başbakanı Çipras, Atina'nın merkezindeki Pedio Tou Areos Parkı'nda çadırlarda yaşayan 500 Afgan mültecinin bir kaç gün içinde uygun bir yere taşınacağını belirtti.

Balkanlar 03.08.2015, 00:55 03.08.2015, 00:55
Yunanistan'daki Afgan mülteciler taşınacak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Atina'nın merkezindeki Pedio Tou Areos Parkı'nda çadırlarda yaşayan 500 Afgan mültecinin bir kaç gün içinde uygun bir yere taşınacağını belirtti.

Yunan hükümeti, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) Avrupa Bürosu Direktörü Vincent Cochetel'in mülteciler konusunda Yunanlı yetkilileri suçlamasının ardından harekete geçti. Aleksis Çipras, mecliste yaptığı konuşmasında konuyu "kritik" olarak nitelendirirken, Pedio Tou Areos Parkı'nda çadırlarda yaşayan 500 Afgan mülteci için bir kaç gün içinde barınabilecekleri uygun bir yer bulunacağını söyledi.

Çipras, "Bu insanlar zor şartlar altında yaşam mücadelesi veriyor. Uygun bir yer bulunması için tüm bakanlıklar işbirliği halinde çalışmalar yapıyor. Bir kaç gün içinde uygun bir yer bulunacak" ifadelerini kullandı. BMMYK Avrupa Bürosu Direktörü Vincent Cochetel, geçtiğimiz hafta Yunanistan'a gerçeklestirdiği 5 günlük ziyaretinin ardından düzenlediği basın toplantısında, Afgnan mültecilerle ilgili olarak Yunanlı yetkilileri durumu kontrol altına alamamakla suçlamıştı.

Cochetel, "Bir sürü boş bina var. Bana boş bir yer olmadığını söylemeyin, sadece karar almak gerekiyor. Yunanistan, mülteci kampları kurulması konusunda ciddi olmalı ve sorumlu davranmalı" şeklide konuşmuştu. Sayılarının her geçen gün arttığı ve aralarında çok sayıda kadın ve çocuğun da bulunduğu Afgan mülteciler, yaklaşık 3 hafta önce Pedio Tou Areos Parkı'na kurdukları çadırlarda yaşam mücadelesi veriyor. Son bir haftadır etkili olan aşırı sıcaklara rağmen park içerisinde kurdukları onlarca çadırda kalmayı sürdüren mültecilerin su ve yemek ihtiyaçları, çevre sakinleri ve çeşitli sivil toplum kuruluşları tarafından karşılanıyor. Kamu hastanelerinden temin edilen tam teşekküllü gezici sağlık aracı da parkın girişinde 24 saat hazır bulunuyor.

 

Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?