banner15

Yüzlerce sığınmacı Avusturya sınırında bekliyor

Almanya'ya gitmek üzere Avusturya-Slovenya sınırına ulaşan yüzlerce sığınmacı, Avusturya'ya geçmek için bekliyor.

Yüzlerce sığınmacı Avusturya sınırında bekliyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Avusturya'nın Slovenya sınırına ulaşan yüzlerce sığınmacı, ülkeye girmek için bekliyor. Macaristan'ın Sırbistan ve Hırvatistan sınırını kapatmasının ardından sığınmacılar, Slovenya üzerinden Avusturya'ya yöneldi. 

Avusturya'nın Slovenya sınırındaki Spielfeld sınır kapısına uluşan sığınmacılar, güvenlik güçlerinin kontrolünde Avusturya'ya giriş yapıyor. Sınırda kurulan çadırlara yerleştirilen sığınmacılar, daha sonra otobüslerle mülteci kabul merkezlerinin bulunduğu eyaletlere götürülüyor.

Spielfeld sınır kapısında yüzlerce sığınmacı, Almanya'ya ya gitmek üzere Avusturya'ya geçmek için bekliyor.

Avusturya’ya geçmeye çalışan sığınmacılar arasında çok sayıda çocuk dikkat çekerken, bazı sığınmacıların yorgun düştükleri ve yerlerde yattıkları gözlendi.

Steirmark Eyaleti Polis Sözcüsü Wolfgang Braunsar, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, sınırda 3 bin 800 sığınmacının bulunduğunu belirterek, "Bugün binlerce sığınmacının giriş yapmasını bekliyoruz. Yaklaşık 5-6 bin kişi bekliyoruz" dedi.

Sığınmacıların otobüs ve trenlerle ülke içerisindeki mülteci merkezlerine taşındığını aktaran Braunser, gelen sığınmacıların çoğunun Almanya'ya gideceğini söyledi. Günlük yaklaşık 5 bin sığınmacının geldiğini kaydeden Braunser, her gün 2 bin kişinin otobüslerle mülteci merkezlerine götürüldüğünü, geriye kalanların sınırdaki çadırlarda konakladığını aktardı.

SLOVENYA'YA GİRİŞLER DEVAM EDİYOR

Daha iyi bir yaşam umuduyla Batı Avrupa ülkelerine ulaşmaya çalışan sığınmacıların, Macaristan'ın Hırvatistan sınırını kapatmasının ardından Slovenya'ya girişleri devam ediyor.

Bakanlık açıklamasında, son dokuz günde ülkeye Hırvatistan üzerinden 64 bin 215 sığınmacının giriş yaptığı, ülke genelindeki kamplarda ise 9 bin 362 sığınmacının ağırlandığı kaydedildi. 43 bin 15 sığınmacının da Slovenya'nın Avusturya ile sınır kapısı Sentilj'den Batı Avrupa ülkelerine ilerlediği ifade edildi.

BRÜKSEL'DE TOPLANTI

Öte yandan, Hırvatistan İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, 16 Eylül'den bu yana ülkeye 247 bin 282 sığınmacının giriş yaptığı ifade edilerek, Sırbistan üzerinden sığınmacı yoğunluğunun ilerleyen günlerde de beklendiği bildirildi.

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claud Juncker'in de Avrupa'daki sığınmacı krizinin çözümü noktasında 16 maddelik bir plan hazırladığı öğrenildi. Gün içerisinde Brüksel'de düzenlenecek toplantıya, daha iyi bir yaşam umuduyla Batı Avrupa ülkelerine ulaşamaya çalışan sığınmacıların "koridor" bölge olarak kullandıkları Balkan ülkelerinden Hırvatistan, Slovenya, Sırbistan ve Makedonya temsilcilerinin yanı sıra Bulgaristan, Romanya, Avusturya, Almanya ve Macaristan'ın da katılım göstermesi bekleniyor.

Suriye, Irak ve Afganistan başta olmak üzere çatışma bölgelerinden kaçan sığınmacılar, deniz yoluyla Yunanistan'a girmelerinin ardından Makedonya-Sırbistan-Hırvatistan rotasını kullanarak ulaştıkları Slovenya üzerinden Avusturya'ya geçmeye çalışıyor.

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2015, 07:37
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35