27.11.2007, 08:36

Barzani, Türkiye'nin yanında mı?

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Başkan George Bush'la görüşmesinden sonra yeni bir "mekanizma"nın kurulduğu belirtildi.
Bu mekanizmanın ayaklarından biri de KDP lideri Barzani mi?
Bu henüz belli değil. Ancak Barzani'nin söyleminde ve tutumunda bir değişiklik gözleniyor. Kendilerine dokunmadıkça Türkiye'nin PKK'yı hedef alan "sınırlı" bir operasyonuna karşı çıkmayacakları yönünde bazı mesajlar verdi.
Bu arada PKK sözcülerinden bazıları Kandil Dağı'nın bir çeşit "kuşatma" altına alındığını, peşmergelerin yolları kontrole aldığını açıkladılar.
Kuzey Irak'tan gelen bir diğer haber de ABD'nin bölgedeki askeri varlığını artırdığı ve devriye faaliyetini sıklaştırdığı yönünde.
Konu edilmesi gereken bir iddia ise PKK liderleri Murat Karayılan ve Cemil Bayık'ın, Türkiye'ye teslim edilmek üzere Barzani eşliğinde İtalya'da bir NATO üssüne götürüldüğüydü. Bu haber doğru çıkmadı.
Kuzey Irak Bölgesel Başbakanı olarak kabul edilen Neçirvan Barzani de dün yaptığı açıklamada PKK konusunda Türkiye veya ABD ile herhangi bir anlaşma yapmadıklarını belirtti. Vurgu yaptığı bir öneri de Türkiye'nin PKK sorununu "diplomasi" yoluyla çözmesiydi.
Başbakan Erdoğan'ın 5 Kasım'da gerçekleştirdiği Washington ziyaretinden bu yana her kafadan bir ses çıkıyor.
Fotoğrafın bütününe baktığınızda ise birçok soruya yanıt bulmak mümkün olmuyor.

Barzani'nin desteği
Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın, AKP milletvekillerine Kızılcahamam'da, "Kuzey Irak yönetimi yanımızda. Biz Kuzey Irak yönetimine dedik ki, sizin menfaatiniz Türkiye ile birlikte hareket etmektir. Şimdi bunu onlar da anladılar" demesi ne anlama geliyor?
Barzani, Türkiye'nin siyasi ve askeri baskısından -1998'de Suriye gibi- çekindi de PKK'yı desteklemekten vazgeçip Türkiye'nin yanında mı yer aldı?
Neçirvan Barzani'nin açıklaması pek öyle bir hava vermiyor.
Peki, Türkiye, doğrudan veya ABD üzerinden Barzani ile bir angajmana girdi de Barzani onun için mi söylem ve tutum değişikliğine yöneldi?
ABD ve Barzani yönetimi, PKK'yı Kuzey Irak'tan çıkarmaya mı karar verdiler? Böyle bir karar verdilerse, bunun karşılığında Türkiye'den bir şey istediler mi?

Barzani'yi değiştiren ne?
Eğer Barzani gerçekten Türkiye safında yer almaya karar verdiyse, bunun karşılığının ne olduğu önemlidir? ABD'nin siyasi ve askeri desteği oldukça Suriye gibi PKK'ya ve liderlerine tavır almaya yönelmesi beklenemez. Bir vaatle bunu yapıyorsa bu vaadin de kamuoyu tarafından bilinmesi gerekir.
Örneğin, Barzani yönetiminin Türkiye tarafından muhatap alınması ve Kuzey Irak'taki oluşumun gelecekte kabulü söz konusu mudur?
Ankara kulislerinde bu sorulara yanıt aranıyor.
Bu soruların gündeme gelmesinin temel nedeni ise geçmiş dönem deneyimleri. Geçmişte yaşananların Talabani ve Barzani ile ABD'ye karşı yarattığı güvensizlik.
1991 Körfez Savaşı sonrasında Çekiç Güç'ün koruması altında 36. paralelin kuzeyinde yaşanan gelişmeler, Barzani ve Talabani'nin, 1990'lı yıllarda PKK'ya karşı Türkiye'nin desteğine sığınmalarına karşın iki taraflı oynamaları ve nihayet 2003'ten sonra ABD'ye yaslanarak PKK'ya koruma ve destek sağlamaları...
Bunlar yaşandığı için, bugün doğal olarak, Barzani, gerçekten Türkiye'nin yanında mı, yanındaysa bunun karşılığı nedir sorusu gündeme geliyor.

Kaynak: Milliyet

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?