Amerikalı casus pilot 30 yıla mahkum oldu

Nikaragua'da yakalandıktan sonra çıkarıldığı mahkemede, CIA hesabına çalıştığını itiraf eden Amerikalı Eugene Hasenfus, Nikaragua'da 30 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Amerikalı casus pilot 30 yıla mahkum oldu

16 Kasım 1986-Günaydın Gazetesi

Amerikalı casus pilot 30 yıla mahkum oldu!

Nikaragua yönetimine karşı çarpışan gerillalara silah taşırken uçağı düşürülen ve yakalandıktan sonra CIA hesabına çalıştığını itiraf eden Amerikalı Eugene Hasenfus, Nikaragua'da 30 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Hasenfus (45), 6 Ekim'de Nikaragua'nın güneyindeki ormanlık bölgede yakalnmıştı.

Yakalanmadan bir gün önce Nikaragua kuvvetleri tarafından düşürülen C-123 tipi askeri nakliye uçağının mürettebatından olan Hasenfus,Managua yönetiminin şimdiye kadar yakaladığı ilk Amerikalı oluyor.Kontra gerillalarına malzeme ve silah taşıyan C-123 ün ikisi amerikalı diğer üç mürettebatı,uçak düşürüldüğünde ölmüştü.

Avukatı davaya bakmadı

Üç kişiden oluşan halk mahkemesi,Hasenfus'u terörizm,suç işlemek için işbirlikçilik ve ülkenin asayişiyle güvenliğini bozmaktan suçlu buldu.Hasenfus'un avukatı,halk mahkemelerinin yalnızca Nikaragualıları yargılamaya yetkili olduğunu savunarak müvekkilinin davasına bakamayacağını söylemişti.

 

 

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2010, 14:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER