De Gaulle komünistlere meydan okuyor

Fransa'da kabineyi kurmakla görevlendirilen General De Gaulle,Harbiye, İç veya Dış Bakanlıklarından birini istemekte ısrar etmeleri üzerine ret cevabı verdi.

De Gaulle komünistlere meydan okuyor

15 Kasım 1945-Akşam Gazetesi

De Gaulle, komünistlere meydan okuyor

GL; komünistlerin Harbiye, İç, Dış Bakanlıklardan birinde ısrar etmeleri üzerine kabineyi kurmaktan vazgeçti

Paris 18 (R.) - Fransa'da kabine buhranı devam ediyor. Kabineyi kurmaya memur edilen General de Gaulle vazifeyi kabul etmediğini bildirmiştir. Ret cevabına sebep komünistlerin Harbiye, İç veya Dış Bakanlıklarından birini istemekte ısrar etmeleridir. General, komünistler Moskova'nın emriyle hareket ettiklerinden, bunlara mühim bakanlıkları veremiyeceğini söylemiştir.

Bu sözler komünistler arasında infial uyandırmıştır. Bunlar mecliste en çok Âzası olan komünist partisi bulunduğunu, Başvekaletin kendilerine verilmesi lazım geldiğini söylüyorlar.

Londra 18 (R.) - General de Gaulle dün gece radyoda bir nutuk söyleyerek, bir hükümet kurmak için Milli Meclis tarafından kendisine verilen salahiyeti neden reddettiğini anlatmıştır. General demiştir ki:

"Son kararı Meclise bırakıyorum.Meclis kabineyi kurmaya gene beni memur ederse,elimden geleni yapacağım. Bu vazifeyi başka birisine verilirse hiçbir gücenme duymacağım. Kabineye 3 parti mensupları girecekti. Fakat bakanlıkların tevzil işi bana aitti. Bir parti en mühim 3 bakanlıktan birini almak istemiştir. Ben bu şartı kabul edemezdim. Kendilerine münasıp bakanlıklar vermeye razı olmakla beraber dış siyaseti kararlaştıran 3 mevkiden birini onlara veremezdim."

Milli meclis yarın toplanacaktır. Paris'ten gelen haberlere göre,generalin nutku hakikatte komünist partisine meydan okumadır. General isim zikretmemekle beraber komünistleri,dış siyasetlerinin harici tesirden Azade olmadığı ithamına cevap vermeye davet etmiştir.

Dün gece talebe,General de Gaulle lehinde büyük nümayişler yapmıştır.

 

Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2010, 14:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER