banner39

Kral Faysal öldürüldü

Basın tarihinde bugün Said Nursi'nin vefatı, Kral Faysal'în öldürülmesi, Celal Bayar'ın serbest bırakılması ve Türkiye'nin ilk kadın bakanı ile ilgili haberler var

Basın tarihinde bugün 24.03.2012, 13:29 24.03.2012, 15:32
Kral Faysal öldürüldü

Emre Gül/ Dünya Bülteni - Tarih Servisi

GEZİYE ÇIKAN SAİD-İ NURSİ DÜN URFA'DA ÖLDÜ

Nursi'nin Cuma günkü cenaze töreni için Urfa'ya akın başladı

Urfa-Şehrimiz İpek Palas otelinin 25 numaralı odasında kalmakta olan Said-i Nursi, bugün sabaha karşı saat 00.04'te ölmüştür. Talebesi Zübeyr, Said-i Nursi'nin ölümünü saat 9.30 da diğer talebelerine ve ilgililere duyurmuştur. Ölüm haberi şehirde hemen yayılmış ve bütün talebeleri otelin etrafını sarmıştır. Herhangi bir hadise çıkmaması için emniyet kuvvetleri takviye edilmiş ve sıkı tedbirler alınmıştır. Cenaze bugün öğle namazını müteakip Dergâh isimli kabristana defnolunacaktır.

Akşam Gazetesi 24 Mart 1960

BİR THY UÇAĞI BEYRUT'A KAÇIRILDI

Diyarbakır'dan Ankara'ya gitmekte olan THY'nin "Diyarbakır" yolcu uçağını silah zoruyla dün Beyrut'a kaçıran ortaokul öğrencisi Hanefi Güzel ve İsmail Açan, önce 173 yolcuyu, daha sonra mürettebatı serbest bırakarak güvenlik güçlerine teslim olmuşlardır. Korsanlarla görüşmeleri yöneten Lübnan Başbakanı Selim El-Hoş, bir polisin Türk asıllı eşinin gençleri teslim olmaya ikna ettiğini söylemiştir. Yolcular ve uçak yurda dönmüştür. 2. Pilot Ethem Durak'ın hafifçe yaralandığı bildirilmiştir. Başbakan Demirel, korsanların iade edilmesinin istendiğini açıklamıştır.

Milliyet Gazetesi 20 Mart 1977

35.000 MEHMETÇİK KUZEY IRAK'TA İLERLİYOR

Dört koldan Kuzey Irak'a giren Türk askeri kararlı: PKK'yı temizlemeden geri dönmek yok

18 Mart tarihinde Tunceli'de 15 askerimizin şehit edildiği pusu bu operasyonun öne alınmasındaki en büyük etken oldu. Genelkurmay Başkanlığı operasyonun süresi hakkında kesin bilgi vermedi ve yapılan açıklamada Türk Silahlı Kuvvetleri'nin amaca ulaşıncaya kadar bölgede kalacağı belirtildi. Operasyonun amacı bölgedeki PKK kamplarında bulunan yaklaşık 2800 PKK militanını etkisiz hale getirmektir denildi.

Takvim Gazetesi 21 Mart 1995

ÂŞIK VEYSEL VEFAT ETTİ

Akciğer kanserinden rahatsız bulunan 79 yaşındaki ozan köyünde gömülecek

SİVAS, ÖZEL-Ünlü Halk Şairi Âşık Veysel Şatıroğlu dün sabaha karşı 00, 30 'da, Sivrialan köyündeki evinde hayata gözlerini yummuştur. İki oğlu, dört kızı ve 18 torunu olan Âşık Veysel'in naaşı, vasiyeti gereğince, Sivrialan köyünün Çobandere mevkiinde toprağa verilecektir.

Milliyet Gazetesi 22 Mart 1973

BAYAR SERBEST

Bayar Tam 1029 Gün Sonra Tahliye Edildi

Ankara 22 (Hususi)-Kayseri'den bugün tahliye edilen Celal Bayar, cezaevinde 545 gün kalmıştır. 27 Mayıs sabahı Cumhurbaşkanlığından uzaklaştırılmasından bu yana 1029 gün geçmiştir. Eski Cumhurbaşkanı Celal Bayar, bu sabah saat 8.22 de altı ay süre ile cezaevinden tahliye edilmiştir. Bayar Cezaevi kapsında gazetecilere "Muvakkaten tahliye edilmesinin bir kıymet ve değeri olmadığını" bildirmiştir.

Hürriyet Gazetesi 23 Mart 1963

KRAL FAYSAL ÖLDÜRÜLDÜ

DIŞ HABERLER SERVİSİ-Suudi Arabistan Kralı Faysal dün yeğeni Prens Faysal Bin Abdülaziz tarafından vurularak öldürülmüş, yerine kardeşi Veliaht Prens Halid Bin Abdülaziz getirilmiştir. Riyad Radyosu dün öğle vakti normal yayınını keserek, Kral Faysal'ın akli dengesi bozuk olan yeğeni tarafından vurulduğunu bildirmiştir. Haberi ağlayarak okuyan spiker, Prensin 69 yaşındaki Kralın, Mevlid Kandili münasebetiyle sarayda düzenlediği toplantı sırasında kutlamak bahanesiyle yaklaştığını ve birkaç el ateş ettiğini belirtmiştir. Riyad Merkez Hastanesine kaldırılan Kral, kısa bir süre sonra ölmüştür. Radyo haberi verdikten sonra, Kur'andan sureler okumaya başlamıştır.

Milliyet Gazetesi 26 Mart 1975

TARİHİMİZİN İLK KADIN BAKANI

Cumhuriyet tarihinin ilk kadın bakanı olan Prof. Dr. Türkan Akyol "Sağlık Bakanlığı teklifini alınca adeta şok geçirdim. Bundan sonra annelik hekimlik ve bakanlık görevlerini birlikte yürütmeye devam edeceğim" demiş ve Ankara Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Hastanesinde son hastasını muayene etmiştir.

Hürriyet Gazetesi 24 Mart 1971

Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?