Silahlar İran'a nasıl gitti?

Hürriyet Gazetesi, "Lübnan'daki Amerikalı rehinelerin kurtarılması" amacıyla Amerikan silahlarının İran'a ulaştırılması haberini sorguluyordu.

Silahlar İran'a nasıl gitti?

16 Kasım 1986-Hürriyet Gazetesi

Silahlar İran'a nasıl gitti?

Lübnan'daki Amerikalı rehinelerin teröristlerin elinden kurtarılmasını hedef alan gizli silah sevkiyatı, bir çok ülkeyi içine alan uluslararası bir organizasyonun eseri. Sevkiyatta rol oynayan Amerikalı ve İsrailli yetkililerle İranlı rejim muhaliflerine göre, Amerikan silahlarının İran'a ulaştırılmasında çeşitli ülkelerden çok sayıda gemi, uçak, arabulucu ve şirket görev aldı.

İLK PARTİ

Takvimler 14 Eylül 1985 tarihini gösteriyordu. İran'dan İspanya'ya gitmek üzere havalanan bir DC-8 kargo uçağı, Akdeniz üzerinde rota değiştirerek beklenmedik bir şekilde İsrail'e iniyordu. Uçak daha sonra da İsrail'den yüklediği askeri malzemelerle birlikte Tahran'a geliyordu. Aynı gün Lübnan'da da ilk Amerikalı rehine Benjamin Weir serbest bırakılıyordu. Uçak,belgelere göre Brüksel'de kayıtlı bulunan International Air Tours of Nigeri Ltd. adlı bir Nijerya şirketine aitti ve seferden kısa bir süre önce Richard Wellman adındaki Floridalı bir iş adamından satın alınmıştı.

İKİNCİ PARTİ

Takvimler 3 Temmuz 1986 tarihini gösteriyordu. Yugoslavya'nın Rijeka kentinden bir Boeing-706 kargo uçağı havalanıyordu. Uçakta,İran hava kuvvetleri için, üzerinde "tıbbi gereçler" yazılı 23 ton askeri malzeme bulunuyordu. Uçak ertesi gün Tahran'a iniyor ve bundan üç hafta sonra 26 Temmuz 1986 günü ikinci Amerikalı rehine Lawrence Jenco salıveriliyordu. Askeri malzeme yüklü uçak,ABD'de yaşayan Ferhat Azima adındaki İranlı iş adamının adına kayıtlıydı ve sevkiyatta bu adamın da rolü vardı...

ÜÇÜNCÜ PARTİ

Lübnan'daki teröristlerin elinde bulunan Amerikalı rehinelerin akıbetleri tartışılırken, bundan iki hafta önce 2 Kasım 1986 günü, üçüncü rehine David Jacobsen da serbest bırakılıyordu. Daha sonra Jacobsen'in bırakıldığı tarihe rastlayan günlerde Başkan Reagan'ın eski başdanışmanı Robert McFarlane'in bir uçak dolusu uçak yedek parçasıyla birlikte Tahran'a geldiği ve rehinelerin kurtarılması konusunda İranlı yetkililerle temaslar yaptığı anlaşılıyordu.

 

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2010, 14:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER