banner39

Washington Post adına tarihi bir gün: 6 Aralık

Basın tarihinin önemli gazetelerinden olan The Washington Post, ilk sayısını 6 Aralık 1877 tarihinde basmıştı.

Basın tarihinde bugün 07.12.2020, 09:57 07.12.2020, 10:40
Washington Post adına tarihi bir gün: 6 Aralık

6 Aralık, The Washington Post için önemli bir tarih Amerika Birleşik Devletleri'nin başkenti olan Washington'da yayımlanan en büyük ve en eski gazetesi, 6 Aralık 1877 tarihinde, bir Perşembe günü ilk sayısını yayımladı.

O günlerde gazetenin 10 bin tirajı vardı. Gazete dört sayfa içeriyordu ve bir kopyası üç sente mal oluyordu.

1880 yılında The Post, ilk Pazar baskısını yayınladı. Joseph Pulitzer, geçici olarak Washington'dayken The Post için yazdı ve o zamanlar nispeten bilinmeyen Theodore Roosevelt, The Post'a bir dizi batı öyküsüyle katkıda bulundu.


Neil Armstrong'un aya inişi The Washington Post manşetinde: Kartal indi, iki adam ayda yürüyor

Pek çok eke sahip

Günümüzde yayın hayatına hala devam eden ve günlük yayımlanan The Washington Post, başkentin yanı sıra Maryland ve Virginia versiyonlarına da sahip. Aynı zamanda internet üzerinden de yayınını sürdürmekte.

Hafta içi baskılarda, ilk sayfa, ulusal ve uluslararası haberler, iş dünyası, siyaset ve makaleler ile görüşleri içerir. Devam eden sayfalar yerel haber, spor, pop kültürü, politika, güzel sanatlar gibi bölümleri içerir. Son olarak gazetede ilanlar bölümüne de yer verilir. Hafta sonu baskısında Style & Arts, Travel, Comics, TV Week, ve the Washington Post Magazine ekleri bulunur.

Washington Post'un ABD dışında büroları da bulunmaktadır. Bürolar Bağdat, Pekin, Berlin, Bogota, İslamabad, Jerusalem, Johannesburg, Kabil, Londra, Mexico, Moskova, Nairobi Yeni Delhi, Paris ve Tokyo'dadır.

Bezos'un şirketine satıldı

Gazetenin daha önceki sahibi olan Graham ailesi, Ekim 2013'te gazeteyi Jeff Bezos tarafından kurulan bir holding olan Nash Holdings'e 250 milyon dolara sattı.

2014'te, Amerika Birleşik Devletleri'nin elektronik casusluk faaliyetlerini konu alan haberlerinden dolayı The Guardian gazetesi ile gazetecilikte kamu hizmeti dalında Pulitzer Ödülü'nü paylaştı..

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?