07.01.2010, 03:28

Batı Taliban'ın gücünü abartıyor

AP haber ajansı Batılı bir diplomatın şu iddialarını aktarıyordu: "Yabancı güçlerin Afganistan'daki durumu lehlerine çevirmek için sadece bir yılı kaldı, yoksa Taliban ülkenin tamamını kontrol altına alacak. Taliban Afganistan'ın 33 eyaletinde (Afganistan 34 eyaletten oluşuyor!) etkinliğini sürdürüyor."

Kaynak kim olursa olsun bunların abartılı ve palavra dolu sözler olduğu inkâr edilemez. İnsanın kafasında ister istemez bu iddianın niçin ortaya atıldığına dair soru işaretleri oluşuyor. Acaba bir yerlere mesaj mı gönderiliyor? Taliban'ın gücünün bu denli abartılı biçimde lanse edilmesinin amacı nedir? Afgan halkını mı, yoksa Batılı devletleri mi korkutmaya çalışıyorlar?

Afgan medyası da Taliban üzerinden prim yapma peşinde; belirli belirsiz kaynaklar aracılığıyla Taliban'ın ne kadar düzenli ve güçlü olduğunu iddia etmek konusunda yarışıyorlar. İnsan yazdıklarını okuduğunda zannediyor ki Taliban Kabil'e dayanmış ve kenti ele geçirecek. Bu saçma sapan şeyleri aktarmakla neyin peşindeler diye soruyorsanız, bunu ben de merak ediyorum. Bence burada kasten unutturulmak istenen bir olay var.

Batılı güçlerin ülkemizde geçirdiği sekiz yılın unutulmaz sıkıntılara rağmen yine de olumlu yönleri vardı. Halk özgürlüğün tadını aldı ve Taliban'ın Ortaçağ zihniyetinden kurtuldu. Fakat şunu da unutmayalım ki, Afganistan tarihi ülkeyi yağmalayan akıncılar ve işgalcilerle doludur. Fakat bu topraklarda yaşayan halk her işgalden sonra kendi yolunu çizmeyi başarıp akıncıları zamanla püskürtmüştür. Dolayısıyla halkın Batı işgaline olumlu bakmasının nedeni Taliban'ın iktidara dönmesinden duyduğu korku değildi.

Zira Taliban dönse de meşruiyet sahibi olamayacağı ve destek bulamayacağı için yenilgiye uğrayacak. Taliban Afganistan'da zülmün sembolü. Bence Taliban ülkeye yeniden şeriatı getirmek isterse karşısında halkı görecektir. Halk direnecek ve pes etmeyecektir.

Üstelik Taliban'ın dönmesi Afganların değil, özgürlük sloganlarıyla ve binbir vaatle ülkeye giren Batılı ülkelerin başarısızlığı olacaktır. Dolayısıyla asıl Batılılar korkmalı. Yalan haber yayanların neyin peşinde olduğunu tam kestiremezsek de, eminim ki uluslararası haber ajansların güdümünde bir haber politikası söz konusu. (Afganistan gazetesi Peyame Mücahit, 3 Ocak 2010)

Kaynak: Radikal

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?