banner39

09.05.2010, 09:01

Baykal cephesinden izlenimler



CHP lideri Deniz Baykal’a ait olduğu iddia edilen görüntülerin internet ortamında yer almasından sonra nasıl bir tutum alacağı sorusu gündeme geldi.
Yaklaşan CHP kurultayı da anımsatılarak, Baykal’ın istifa etmesi gerektiği yorumları yapıldı. İstifa çağrısı yapan yazarlar oldu.
Baykal cephesinde durum nedir? Bu iddialara ve çağrılara nasıl bakıyor? İstifa etmesi söz konusu olabilir mi?

İstifa eğilimi yok
Baykal’la yaptığım konuşmadan edindiğim izlenim, istifa eğilimi taşımadığı yönünde. CHP, görüntüler üzerinde teknik bir inceleme yaptırıyor. CHP merkez yönetiminde, ortaya atılan iddiaların Baykal’ı istifaya zorlamak ve tasfiye etmek amacına yönelik olduğu düşüncesi hâkim.

Muhaliflerin işi değil
Baykal’da ve CHP Genel Merkezi’nde hâkim olan bir kanı da, bu iddiaların parti içi veya dışındaki muhaliflerin işi olmadığı. CHP’yi ve CHP’lilerin dışında, onu aşan bir girişimin söz konusu olabileceği kanaati var. Teknik inceleme sonuçlarının işin boyutlarını ortaya çıkaracağı düşüncesini dillendiriyorlar. CHP liderinin, kurultay hazırlıklarını yakından takip ettiği ve konuşması üzerinde çalıştığını belirtiyorlar.

Cemil Çiçek aradı
Hükümetten Baykal’ı arayan, konuyla ilgilenen oldu mu?
CHP lideri Baykal’a hükümet cephesinden ilk telefon Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek’ten geldi. Baykal’ı, ortak tanıdıkları olan bir doktor telefonla aradı ve üzüntülerini bildirdi. Daha sonra telefonu Cemil Çiçek aldı. Baykal’a, “Geçmiş olsun” diyen Çiçek, “Ben bu tür konularda konuşmaktan hiç hoşlanmam. Çok üzüldüm. Geçmiş olsun. Bizim yapabileceğimiz bir şey var mı?” diye sordu. Baykal da Çiçek’e ilgisinden dolayı teşekkür etti.

Erdoğan’ın talimatı
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Baykal’a ait olduğu iddia edilen görüntülerle ilgili olarak Meclis kulisinde özel kalemi tarafından bilgilendirildiği ve Başbakan’ın da, “Kaldırtın bunları” talimatı verdiği basına yansımıştı.
Başbakan Erdoğan, bu tutumunu parti yönetimi toplantısında da sürdürdü. Toplantı sonrasında, konu açılınca; Başbakan’ın, olayı duyduğunda çok sinirlendiğini ifade ettiği, ayrıca iddiaları kesinlikle siyasete konu etmemeleri talimatı verdiği de gelen haberler arasında. Başbakan Erdoğan’ın parti yetkililerine, kurmaylarına ve milletvekillerine bu konuyu kesinlikle dillendirmemeleri, demeç vermemeleri, yorum yapmamaları konusunda uyardığı da kulislere yansıdı.
Başbakan’ın, ayrıca bu görüntüler ve internete yansıtılmasıyla ilgili olarak ciddi bir araştırma yapılması konusunda talimatı verdiği de belirtildi.

Suikast ihbarı
CHP lideri Baykal, kendisine yönelik suikast ihbarıyla ilgili olarak yapılan çalışmalardan tatmin olmuş değil. İstanbul Emniyeti’nin görevini yerine getirmeye çalıştığını, ancak bu çabaların yeterli olmadığını düşünüyor.
Emniyetin, ihbar konusunda kendilerini ve koruma müdürünü bilgilendirdiğini, İstanbul seyahatinde önlemlerin artırıldığını, ancak ihbarın ve olayın arkasında kimlerin bulunduğu konusunda adli boyutuyla aydınlatıcı bir soruşturma yapılamadığı kanısında.

İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın’ın olayın aydınlatılması için yoğun çaba harcadığı, CHP Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Ateş’le bir araya gelerek bilgilendirdiği, ancak soruşturma aşamasının tatmin edici biçimde yürütülmediği CHP kurmaylarınca da ifade ediliyor.

Milliyet


 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?