banner39

18.04.2010, 09:34

Baykal ve laiklik

 

CHP lideri Baykal’ı tebrik ediyorum, “Kutlu Doğum” toplantısına katılarak çok güzel bir konuşma yaptı. Mütedeyyin ve muhafazakâr çevrelerde çok iyi karşılanmış. AKP’li bakanların da Baykal’ı kutladığını gazetelerde okuduk.


Görüyor musunuz, Baykal’ın “CHP tarihinde” benzeri olmayan bir jest yapması ‘o kesim’de nasıl memnuniyet yaratıyor... Yüzyıldır ‘gerici’ diye aşağılanan ve birçok devlet baskısına maruz kalan ‘o kesim’in duygularını anlamak gerekir.

Rahmetli babam, Menderes’e bütün kalbiyle bağlıydı, 27 Mayıs’tan nefret ederdi. Fakat 27 Mayıs darbesinin lideri Org. Gürsel “Ezana dokunmayacağız” dediği zaman nasıl sevinç gözyaşları döktüğünü, Gürsel’e dualar ettiğini hatırlarım ben.

Diyanet ve Baykal

Dün Diyanet İşleri Başkanı Muhterem Ali Bardakoğlu’nu aradım, Eskişehir’deydi; Baykal’ın konuşması için şunları söyledi:

- Çok güzel, çok iyi hazırlanmış, tamamen din çerçevesi içinde, yani hiçbir siyasi yönü bulunmayan, dolu ve samimi bir konuşmaydı.

Prof. Bardakoğlu’na dikkat ediniz: Konuşmalarında hiçbir siyasetin, hiçbir cemaatin özel terminolojisi yoktur. Kuran ve hadis terminolojisiyle konuşur. Diyanet’i “cumhuriyetin temel kurumlarından biri” olarak tanımlar. Tarihten gelen cumhuriyet-din gerilimini gidermeye çalışır. Bunun yolu devletin dine, dinin devlete müdahale etmemesidir.

Onun için Bardakoğlu, Kutlu Doğum toplantısında “değişik partilerden siyasetçilerin katılması ama hiçbirinin siyasi konuşma yapmaması”ndan duyduğu memnuniyetini özenle belirtti:

“Günlük kavgaların dışında, Kutlu Doğum ve diğer dini günler, ruhani bir huzur, bir dinlenme ve iç murakabesi için vesile olmalı...” devamı>>

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?