banner39

Hindistan Müslümanları 93 Harbi'nde de yardım etmiş

Özellikle Kurtuluş Savaşı'nda destek verdiği bildirilen Hindistan Müslümanlarının 93 Harbi'nde de Ruslara karşı Osmanlı'ya yardım ettiği ortaya çıktı.

Belge tarih 04.10.2010, 11:30 15.03.2018, 14:09
Hindistan Müslümanları 93 Harbi'nde de yardım etmiş

Dünya Bülteni / Tarih Dosyası 

Hindistan Müslümanları yani şimdiki Pakistan, her zaman Osmanlı Devletinin en büyük dostu olmuştur. Bu dostluğunu özellikle 1876-1877 Osmanlı-Rus Savaşı'nda maddi ve manevi olarak Osmanlı'nın yanında yer alarak göstermiştir. Bu dönemde Hindistan'da binlerce insanın açlıktan ölmesine rağmen Osmanlı'ya büyük yardımlar toplanmıştır. Kadınlar da ziynet eşyalarını vererek bu yardımda yerlerini aldılar.

Maddi yardım o dönemde Hindistan'da hüküm süren ve Kraliçe Şah-i Cihan Beğim tarafından yönetilen Bhopal Krallığı tarafından yapılmıştı.Yapılan para yardımı mektupla dönemin Osmanlı padişahı II. Abdülhamid'e önceden bildirilmiştir.

Mektupta 260 İngiliz sterlininin Bombay bankasından İstanbul bankasına gönderildiği ifade edilmektedir. Yardımı belgeleyen bu mektup 1965 yılında Pakistan ataşesi Şerifü'l-Hasan'dan Arapçası ile Türkçe tercümesinin aslı Hayat Tarih Mecmuasına verilmiş ve derginin 11.sayısında yayımlanmıştır.

Pakistanlılar, maddi yardımların yanında diğer yandan bütün basın ve propaganda organlarını seferber ederek, Rusya'ya karşı Osmanlı'yı desteklediler. Hatta İngilizlerin de Osmanlı'nın yanında yer alması için ellerinden gelen çabayı göstermişler ancak Panislamizm tehlikesinden korkan İngiltere'yi buna razı edememişlerdir.

Savaş esnasında bir gurup asker de gönderen Pakistan, sadece bu dönemde değil her zaman Osmanlı Devleti'nin yanında olmuştur. 1912-1913 Balkan Savaşı'nda ve Milli Mücadele'de de desteğini sürdürmüştür. Bu dönemde Pakistan'ın manevi kurucusu Muhammed İkbal'in kaleme aldığı Osmanlı'yı destekleyen şiirler büyük ses getirmiştir.

Pakistan Müslümanlarının Osmanlı'ya olan sevgisini çocuklarına Abdülhamid, Reşad, Enver, Mustafa Kemal isimlerini vererek de göstermişlerdir.

Not : Prof.Dr.Azmi Özcan'ın bu sahada yaptığı "Pan- İslamizm / Osmanlı Devleti Hindistan Müslümanları ve İngiltere (1877- 1924)" Osmanlı ve Hindistan Müslümanları arasındaki bu yakın ilişkiyi belgeleriyle ortaya koymaktadır.

 

banner53
Yorumlar (3)
huseyin 11 yıl önce
Hindistan Müslümanları yani şimdiki Pakistan. Peki sadece Pakistan miydir Hindistan Müslümanlar? Bangladeş ve şimdiki Hisdistan'da olan Müslümanlar'ı bunun dışında mıydı. Yazarı tarihin bu meseley'i bıraz daha dıkkatlı okumay'ı tavsiye ederim. Bangladeşli ve Hindistandaki müslümanlar'ı da haksızlık yapmayalım
bayan dikkat 11 yıl önce
birinci belge ters yerleştirilmiş ilgililerin daha dikkatli olması gerekiyor bu mademki belgeye dayalı bir konu kafamızı ters çevirmeden okuyabilmemiz gerekir kanaatindeyim
Afgan 10 yıl önce
1947'den önce bugün üzerinde olan pakistan adlı topraklarda hangi ülkenin olduğu unutuldu galiba. nasılsa şu anda dünyanın en faki r ülkesi var orada: Afganistan...
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü