1100 yıllık kafatasları bulundu

Meksika'da 1100 yıl önce kurban edilmiş 150 kişinin kafatasları bulundu

1100 yıllık kafatasları bulundu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Meksika'nın orta kesimlerindeki bir tarlada Kolomb öncesi dönemde kurban edilmiş yaklaşık 150 kişinin kafatasının bulunduğu bildirildi.

Kazı ekibinin başkanlığını yürüten Georgia Eyalet Üniversitesi'nden arkeolog Christopher Morehart, kafaları kesilerek öldürüldükleri sanılan kurbanların kafataslarının başkent Meksiko'nun 50 kilometre kuzeyindeki bir tapınağın dışında bulunduğunu açıkladı.

Tapınağın Meksika'da şimdiye kadar ortaya çıkarılan en büyük insan kurban etme yeri olduğuna dikkati çeken Morehart, karbon testlerinin tarlada bulunan insan kalıntılarının yaklaşık bin 100 yıllık olduğunu gösterdiğini söyledi.

Kafataslarını Teotihuacan Krallığı'nı çevreleyen su kanallarını ararken bulduklarını belirten Morehart, kazılar sırasında su tanrılarına ait heykeller, tütsü kapları, çanak ve çömlekler de bulunduğunu kaydetti.

Morehart, ''Burada çiftçilikle uğraşan bir topluluğun yaşadığını düşünüyoruz. Ürünlerinin bereketli olması ve yağmur için tanrılarına insan kurban etmiş olmalılar'' dedi.

''Latin American Antiquity'' dergisinde de yayımlanan kazıda bulunan kurbanların büyük bir kısmının erkek olduğu öğrenildi.

 

Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2013, 22:26
banner53
YORUM EKLE

banner39