1.7 milyon dolarlık jet denizaltı

ABD'de geliştirilen iki kişilik denizaltı, sualtındaki deniz canlılarını gözlemlemek, kanyonların arasında gezinmek ve hatta akrobatik hareketler yapmak için tasarlandı.

1.7 milyon dolarlık jet denizaltı

ABD'nin Hawkes Ocean Technologies şirketi tarafından geliştirilen DeepFlight Super Falcon, sualtının jeti olarak adlandırılıyor. İki kişilik denizaltı, sualtındaki deniz canlılarını gözlemlemek, kanyonların arasında gezinmek ve hatta akrobatik hareketler yapmak için tasarlandı.

Hawkes Ocean Technologies baş mühendisi Graham Hawkes, "Kanatları aşağı dönük bir uçaktan farkı yok. Tek farkı suyun altında uçması' ifadesini kullandı.

6.4 metre uzunluğundaki DeepFlight Super Falcon'un kanat genişliği 2.7 metre. Özel tasarımına göre tek veya iki kişi taşıyabilen denizaltı, maksimmum 230 kg ağırlığa çıkıyor. Denizaltı, 120 metre derinliğe inebiliyor.

İki iskeletleri arasındaki boşluğu suyla doldurarak denizin dibine inen denizaltıların aksine, DeepFlight Super Falcon bir balina gibi suya dalıyor. Denizaltı itici motorlarını kullanarak suyun altında manevrada yapabiliyor.

Sürekli çalışan bir mekanizma veya ek ağırlık ile su altında kalan denizaltı, gücünü yitirmesi durumunda kendiliğinden suyun üzerine çıkıyor.

1.7 milyon dolarlık denizaltının hızı sualtında 2-6 knot arasında değişiyor.

 

Kaynak: ntvmsnbc

 

 

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2014, 01:15
banner53
YORUM EKLE

banner39