6 milyar Türkiye'nin cebine kalacak

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi bünyesindeki 20 milyon liralık merkez; su türbininde yerli üretimin önünü açacak.

6 milyar Türkiye'nin cebine kalacak

Dünyanın en büyük su türbini test merkezi Türkiye'de kuruluyor. Temeli atılan teknoloji merkezi bir ilk.

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi bünyesindeki merkez, dünyanın en büyük su türbini tasarım ve test merkezi olacak.

Merkezin TOBB Ekonomi veTeknoloji Üniversitesi'ndeki temel atma törenine Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz katıldı.

Taner Yıldız, merkezin önemine Türkiye'nin artan enerji ihtiyacını örnek göstererek dikkat çekti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Türkiye büyüyor; ama enerji tüketimi daha hızlı büyüyor. İster yerli kaynaklar ister yenilenebilir kaynaklar, hepsinde büyüme sağlamak lazım. 2023 yılı hedeflerine baktığımızda buradaki teknoloji merkezinin çok daha anlamlı olduğuna karar veririz." dedi.

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz da kalkınmanın insana yatırım ile sağlanacağını söyledi. Yılmaz , "21. yüzyıl şartlarında insana ne kadar çok yatırım yapılırsa kalkınmanın da önünün o kadar açılmış olacak. En az beden teri, kadar beyin terini de önemsememiz lazım. İnsanımıza daha fazla yatırım yapmamız lazım. Bugün bunun güzel örneklerinden birini görüyoruz." şeklinde konuştu.

20 milyon liralık yatırım ile hayata geçen merkez, su türbininde yerli üretimin de önünü açacak. Bu da yurtdışına giden 6 milyar doların Türkiye'de kalmasını sağlayacak.

Kaynak: TRT

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2012, 17:21
banner53
YORUM EKLE

banner39