ABD'de uzayı ticarleştime yasası

ABD yönetimi, uzayda göktaşlarının yakalanarak yeryüzüne getirilmesini ve ticari bir mal olarak satılmasını güvence altına alan yasayı onayladı

Bilim Teknoloji 26.11.2015, 15:47 26.11.2015, 16:29
ABD'de uzayı ticarleştime yasası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD, "uzayı sömürecek kanun" olarak nitelendirilen yasa Beyaz Saray tarafından onaylandı.

ABD Başkanı Barack Obama, ABD vatandaşlarına ve ülkede kayıtlı özel şirketlere göktaşı madenciliğinden elde edilecek kaynakların özel mülkiyeti ile kullanım hakkını güvence altına alan ve uzayın ticari keşfi için teşvik sağlayan yasayı onayladı.

Yasaya göre, ABD hükümeti kuracağı komisyonlar ve Ulaştırma Bakanlığı vasıtasıyla göktaşı madenciliğini aktif bir şekilde destekleyecek. Bakanlık nezdinde kurulacak uzman ekipler, söz konusu şirketlerin madencilik yöntemlerini iyileştirme ve giderleri en aza indirgeme adına raporlar sunacak.

Yasada yer verilen ‘uzay kaynakları’ terimi, göktaşlarında bulunan platin gibi nadir ve pahalı madenlerin yanı sıra, karbon veya su kaynaklarını da kapsıyor. Yani herhangi bir gökcisminde bulunacak kaynaklar, özel şirketler tarafından ‘ilk bulanındır’ mantığı esas alınarak çıkarılıp kullanılabilecek ya da Dünya’ya geri taşınıp satılabilecek.

ULUSLARARASI HUKUK NE DİYOR?

Aralarında Türkiye’nin de olduğu 102 ülkenin imzasıyla kabul edilen Birleşmiş Milletler’in 1967 tarihli anlaşmasına göre Dış Uzay’ın keşfi ve kullanımı tüm ülkelerin çıkarına olmalıdır. Hiç kimse, uzay cisimlerinin mülkiyeti üzerine hak iddia edemez.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?