banner15

ABD'li bilim insanları canlı beyin hücresi modeli oluşturdu

Bilgisayar ortamında oluşturulan model alzaymır ve epilepsi tedavisi için önem taşıyor

ABD'li bilim insanları canlı beyin hücresi modeli oluşturdu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'li bilim insanlarının bilgisayar ortamında üç boyutlu canlı beyin hücresi modeli oluşturulduğu bildirildi.

Allen Enstitüsü tarafından yayımlanan rapora göre, 36 kişiden alınan 300 beyin hücresinin 100'ünün neronlarının yapıları, anatomileri ve elektriksel davranışları üç boyutlu olarak ortaya çıkarıldı.

Beyin hücreleri modelinin oluşturulması için Washington'daki ameliyatlarda atılan canlı beyin hücreleri, Seattle'deki Allen Enstitüsündeki Nöroloji Bölümüne gönderildi. Allen Enstitüsünde korumaya alınan hücrelerden bilgisayar ortamında üç boyutlu beyin hücreleri modeli oluşturuldu.

Enstitünün açıklamasında, hücreler üzerindeki bu yeni veri tabanından alınan bilgilerin, insan beyninin karmaşık yapısına, beyin devrelerinin yapısına ve işleyişine "benzersiz" bir pencere açtığı belirtildi.

Daha önce bilim adamları insanlara ait beyin hücreleri alanındaki araştırmaları için fare beyni ya da ölmüş insanların beyin hücreleri üzerinde çalışmışlardı.

Geçmiş araştırmalar insan beyninin anatomisi hakkında bilgi verirken, beyin hücreleri arasında elektrik akımı sayesinde nasıl bilgi akışı olduğunu ortaya koyamamıştı.

İnsan beynindeki elektrikle uyarı sisteminin nasıl çalıştığı özellikle alzaymır ve epilepsi gibi hastalıkların tedavi edilmesi için oldukça önem taşıyor. Allen Enstitüsü araştırmasını önümüzdeki beş yıl içerisinde genişleterek sürdürmeyi hedefliyor.

 

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2017, 13:32
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35