banner15

AIDS virüsünü tespit eden USB üretildi

DNA Electronics tarafından AIDS virüsünü tespit eden USB geliştirildi. Virüsü yüzde 95 oranında tespit eden cihaz, kan tahlili yaparak tüm verileri hafızasına kaydedebiliyor.

AIDS virüsünü tespit eden USB üretildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Imperial College London'da görevli araştırmacıların katkılarıyla DNA Electronics firması tarafından, AIDS hastalığını tespit eden USB üretildi. Bir damla kan ile HIV virüsünü kolayca tespit edebilen cihaz, ayrıca kan testide yapabiliyor.

Boyut olarak gayet küçük bir yapıya sahip USB kanda bulunan HIV virüsünü tespit etmenin yanı sıra kan tahlilini de başarılı bir şekilde gerçekleştirebiliyor. Ayrıca USB'nin bellek özelliğinin de bulunması tüm tahlil sonuçlarının kaydedilmesini ve bilgisayar ortamına kolaylıkla aktarılmasına olanak tanıyor. Bununla birlikte hastalar yaptıkları tahlillerin raporlarını kendi doktorlarına göndererek, rahatsızlıklarının sonucunu hızlıca öğrenebilecekler. Hatta bu küçük cihaz hastanın devamlı kullandığı ilaçları düzenli kullanıp kullanmadığını dahi tespit edebilecek.
Üretilen bu USB cihaz 1000 hastayla yapılan testler sonucunda yüzde 95 oranında tutarlı olduğu belirlendi. DNA Electronics şimdi de hepatiti ve diğer hastalıkları tespit edebilen cihazlar üzerinde çalışmalarını yürüyor.

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2016, 20:28
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35