banner39

Akıllı arabalar siber saldırılara karşı ne kadar savunmasız?

Akıllı telefonunuzu bir USB bağlantı noktası üzerinden aracınıza bağlamak, bilgisayar korsanının hem telefonunuzdan hem de arabanızdan gelen verilere arka kapı erişimi sağlayabilir. Suç için üç şeyin bir araya gelmesi gerek: Motive olmuş bir suçlu, uygun bir hedef ve güvenlik açığı

Bilim Teknoloji 21.12.2019, 09:05
Akıllı arabalar siber saldırılara karşı ne kadar savunmasız?

Araçlar daha akıllı hale geldikçe ve Wi-Fi ağlarına daha fazla bağlandıkça, bilgisayar korsanları araç sistemlerini ihlal etmek için daha fazla fırsata sahip olacaklar, bir çalışma konusunda uyarıyorlar.

Akıllı telefonunuzu bir USB bağlantı noktası üzerinden aracınıza bağlamak, bir bilgisayar korsanının hem telefonunuzdan hem de arabanızdan gelen verilere arka kapıdan erişmesini sağlayabilir. Ayrıca, doğrulanmamış sitelerden uygulama indirebilen Google Android kullanıcıları daha da fazla risk altındadır.

Suç ve Adalet Dergisi'nde yayınlanan araştırma, mevcut araç güvenliği formlarına bir ceza adalet teorisi uyguladı ve üreticilere ve sahiplere güvenliği artırmak için önerilerde bulundu.

ABD'deki Michigan Eyalet Üniversitesi'nden Profesör Thomas Holt, "Araçlarla ilgili risk sadece kişisel veriler değil - yine de gerçek bir endişe kaynağıdır." Dedi.

Holt, "Otomobilin güvenliği ihlal edildiğini ve bir bilgisayar korsanının sürücünün lastik basıncı düşük olduğunda bunu bildiren bazı uyarı sistemlerini değiştirdiğini, böylece acil durum fren duyu sistemlerinin devreye girmediğini söyledi. Bu, can kaybına yol açabilir." Dedi.

Suç için üç şeyin bir araya gelmesi gerek: Motive olmuş bir suçlu, uygun bir hedef ve güvenlik açığı

Holt'un uyguladığı teori, suç için üç şeyin bir araya gelmesi gerektiğini söylüyor: motive olmuş bir suçlu, uygun bir hedef ve güvenlik açığı

Taşıt güvenliği bağlamında, güdülerin ve hedeflerin açık olduğunu, ancak bir koruyucunun varlığının araçların kısa olduğu yer olduğunu söyledi.

Holt, "açığı bulduğumuz yer şaşırtıcıydı: bu araçların merkezi bilgisayar sistemlerinden teknik olarak sorumlu kimse yok," dedi.

"Otomotiv ve ekipman üreticilerinin veri akışları, yazılım satıcıları ve nasıl iletişim kuracakları konusunda daha eleştirel düşünmede liderlik etmeleri gerekiyor. Bayilik güvenliği, önemli "diye ekledi Holt.

Holt, geleneksel bir otomotiv bağlamında, bir ekipman arızasının sorunu çözmek için aracın geri çağrılmasına neden olacağını açıkladı. Bununla birlikte, siber güvenlik tamamen farklıdır.

Holt, "Eşiklerin ve hatırlamaların ötesinde düşünmek önemlidir, çünkü siber güvenlik kurtarılabilir bir sorun değil, sürekli sistem yama güncellemeleri, kurulumları ve yeni kodlar gerektiren bir problemdir." Dedi.

Holt, "Bu daha karmaşık ama aktif bir koruyucu süreç olmalı" dedi.

Holt, "Yazılım koruyucularının ve daha iyi kaynakların varlığını iyileştirmemiz gerekiyor; ayrıca kullanıcıları, araçları ve müşterileri korumak için politikalar geliştirmeyi de düşünmeliyiz." Dedi.

Kaynak: ummid.com, www.dunyabulteni.net

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?