banner39

Akıllı telefonlar bir SMS ile hack'lenebiliyor

Edward Snowden, akıllı telefonların hiçbir güvenliğe sahip olmadığını belirterek, tamamen kontrol edilebileceğini, tek bir kısa mesajla ele geçirilebileceğini ve dinlenebileceğini söyledi.

Bilim Teknoloji 06.10.2015, 14:38 06.10.2015, 15:31
Akıllı telefonlar bir SMS ile hack'lenebiliyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'li bilgisayar uzmanı, eski CIA ve NSA çalışanı Edward Snowden, BBC'ye konuşarak İngiltere istihbaratının telefonları kullanıcılarının bilgisi olmadan ele geçirebildiğini söyledi. Akıllı telefonların hiçbir gerçek güvenlik önlemi olmadığını belireten Snowden, telefonlara gizli bir kısa mesaj yollanarak telefonların ele geçirilebildiğini ve kontrol edilebildiğini söyledi.

Telefonların kapalıyken bile dinlenebildiğini belirten Snowden, devletlerin elinde telefonların mikrofonunu açmak için başka yazılımlar olduğunu belirtti.

Ayrıca akıllı telefonları izlemek için de yazılımlar olduğunu belirten eski CIA ve NSA çalışanı, devletlerin yapabildiklerinin yalnızca internette girilen yerlerin, iletişim bilgilerinin, gidilen yerlerin bilgisini çalmak olmadığını, insanların haberleri yokken akıllı telefonlarıyla fotoğraf da çekilebileceğini bildirdi.

Snowden, telefonların parasını kullanıcıların ödediğini, ancak yazılımı kontrol eden kişilerin telefonun gerçek sahibi olduğunu söyledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?