banner39

Almanya'da bir inek yılda bin kw elektrik üretiyor

Alman Federal Tarım Bakanlığı, bir inek sürüsünün dışkısından elde edilen elektrik enerjisinin 7 ailenin bir yıllık ihtiyacını karşıladığını bildirdi.

Bilim Teknoloji 23.04.2014, 17:57 23.04.2014, 17:57
Almanya'da bir inek yılda bin kw elektrik üretiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman Federal Tarım Bakanlığının hesabına göre bir ineğin dışkısından yılda bin kw/h elektrik üretilebiliyor ve elde edilen elektrik, bir çamaşır makinasının bin sefer çamaşır yıkamasına yetiyor. Bakanlık tarafından Berlin'de yapılan açıklamada 25 inekten oluşan bir sürüden elde edilen elektrik enerjisinin bir yıl boyunca 7 ailenin ihtiyacını karşıladığı bildirildi.

Alman Tarım Bakanlığı basın açıklamasında biyoenerjinin hem sürekli olduğu, hem de iklime zarar vermediği kaydedildi. Bin kw/h elektrik enerjisi inek dışkısından üretildiğinde, küresel ısınmaya neden olan 600 kilodan daha fazla sera gazı üretilmemiş oluyor. Bu miktarda sera gazı, kömürle elektrik üreten bir santralde 2 saniyede oluşuyor.

Biyolojik enerji üretimi için inek dışkısı yanında diğer organik atıklar da kullanılabiliyor. Örneğin bir çöp kutusu dolu organik maddelerden üretilen yaklaşık 4 kw/h elektrik, bir evde kullanılan elektrik ocağının bir haftalık ihtiyacını karşılıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?