banner15

Almanya'da Facebook'a kısmi yasaklama

Almanya, Facebook sosyal ağında yer alan "Beğen" tuşunun yasaklanmasına karar verdi. Gerekçe ise "gizliliği ihlal".

Almanya'da Facebook'a kısmi yasaklama

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman hükümeti ilginç bir karar vererek Facebook beğen butonuna tıklamanın yasak olduğunu duyurdu.

Dünyanın en büyük sosyal ağı olan ve artık her sitede butonlarını görmeye alıştığımız Facebook'un "beğen" butonu ilginç bir kararla Almanya'da yasaklandı.

Schleswig-Holstein veri güvenlik merkezinden Thilo Weichert'in yaptığı açıklamaya göre beğen butonu, kişilerin internet üzerindeki gezindikleri yerleri açığa çıkarabiliyor ve bu da Alman gizlilik yasalarına aykırı bir durum. Weichert'in açıklamasına göre beğen butonu Avrupa Birliği'nin de veri güvenliği yasalarını ihlal ediyor.

Facebook ise suçlamaları reddediyor. IP adresleri ile alınan kayıtların, diğer web sitelerinde de kullanılan standart süre olan 90 gün sonunda silindiğini duyuran Facebook, yasaları ihlal etmediğini savunuyor.

30 Eylül'e kadar sitesindeki beğen butonunu kaldırmayan sitelerin 50 bin Avro cezaya çarptırılacağını duyuran Alman hükümeti ise açıklamalarıyla kafa karışıklığına sebep oldu. Çünkü Almanya üzerinden yayın yapan mı yoksa Almanya'dan erişilebilen sitelerden mi bahsedildiğine dair bir açıklama henüz getirilmedi. 30 Eylül'den sonra Facebook beğen butonunu ilginç bir süreç bekliyor olabilir.

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2011, 18:25
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35