Amerikalılar dalgalardan elektrik üretti

ABD'de yeni nesil jenaratörler aracılığıyla ilk kez dalgalardan elektrik üretimi yapıldı.

Amerikalılar dalgalardan elektrik üretti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'de azura adı verilen bir örnek dalga jeneratörü sayesinde ilk kez dalgadan güç üretmeye başlandı.

ABD Donanmasının Hawaii’deki Kaneohe Limanı’nda Dalga Gücü Deneme Bölgesi’nde kurulan bu 40 tonluk açık sarı renkli cihaz, Ulusal Enerji Dairesi (DoE)’ne göre Amerika’nın kıyı şehirlerine temiz, yenilenebilir enerji sağlamak için hep birlikte çalışan bir dalga jeneratörü filosunun ilki olabilir.

Enerjienstitusu'nun haberine göre Prototip kendi başına 20 kilowatt gibi düşük sayılabilecek güçte bir enerji üretiyor.

Ancak benzer şekilde birden fazla yapı kurularak elde edilecek temiz enerjinin kıyı şehirlerde elektrik ihtiyacını karşılayabileceğini belirtiliyor.

Deniz Kuvvetleri tarafından destek verilen proje Northwest Energy Innovations adında bir şirket ile ortaklaşa yürütülüyor. Kurulan prototip yaklaşık 30 metre derinliğe kadar uzanırken, 45 tonluk kuvvete kadar hem kabarma (yukarı/aşağı) hem de dalgalanma (ileri/geri) hareketlerini elektrik enerjisine dönüştürebiliyor. Kinetik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürme işlemini üzerinde bulunan bir jeneratör yardımıyla yapan Azura daha sonra denizin altından bağlanan bir kablo ile ürettiği elektriği şebekeye iletiyor.

Deniz Kuvvetleri ve Northwest Energy Innovations ikinci bir kurulum için benzer ancak çok daha büyük (60-80 metre) bir sistem hazırlayarak 1 MegaWatt elektrik üretmeyi amaçlıyor.

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2015, 11:36
banner53
YORUM EKLE

banner39