banner39

Android'deki virüs tehdidi sürüyor

Mobil işletim sistemi Android'e bulaşan Obad.d isimli virüsün neden olduğu hasar devam ediyor. Google açığı kapattığını duyurdu ancak tehlike sürüyor

Bilim Teknoloji 10.09.2013, 16:41 10.09.2013, 16:41
Android'deki virüs tehdidi sürüyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Android işletim sistemli akıllı telefonlar ve tabletler için açıklanan Obad.a trojanı için yapılan uyarıların ardından Google Android 4.3'teki açıkları kapattı. Ancak bu sürümle çalışmayan cihazlarda tehdit devam ediyor.

Kaspersky Lab tarafından yapılan araştırmaya göre bu trojanı kullanan suçluların geliştirdikleri zararlı yazılımları yaymak için yeni bir teknik geliştirdiler. Obad.a adlı trojan'ın en çok BDT ülkelerinde ortaya çıktığı görülüyor. Ukrayna, Beyaz Rusya, Özbekistan ve Kazakistan'daki mobil cihazlarda da tespit edilen bu kötü amaçlı girişimlerin toplam %83'ünün Rusya'da olduğu açıklanıyor.

Oldukça karmaşık bir yapısı olan bu trojan, mobil botnet'lerin dışında aynı zamanda istenmeyen mesajlar aracılığıyla da yayılıyor. Bu, Obad.a trojan'ın hızlı yayılmasını sağlayan önemli bir araç olarak ifade ediliyor. Kullanıcıları ödenmemiş 'borçları' konusunda uyaran bir mesaj ile Obad.a'yı mobil cihazlarına otomatik olarak indirecek bir bağlantıyı takip etmeleri için kurbanlarını tuzağına düşürüyor. Ancak, trojan'ın yüklenebilmesi için yine kullanıcıların indirilen bu dosyayı çalıştırmış olması gerekiyor.

Backdoor.AndroidOS.Obad.a'nın yayılmasını sağlayan diğer bir araç da sahte uygulama mağazaları. Bunlar, Google Play sayfalarının içeriğini kopyalayarak, güvenli bağlantıları zararlı olanlarla değiştiriyor. Güvenli siteler kırılıp kullanıcılar tehlikeli olanlarına yönlendirildiğinde, Obad.a özellikle mobil cihaz kullanıcılarını hedef alıyor. Potansiyel bir kurban siteye ev bilgisayarında bağlanıyorsa hiçbir şey olmuyor, ancak hangi işletim sistemine sahip olursa olsun bu yöntemde akıllı telefon ve tablet, yani Android kullanıcıları risk altında.

Yorumlar (0)
21
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?