banner39

Ankara bilim merkezi oluyor

Türkiye'nin en büyük bilim merkezi Ankara'da hayata geçiriliyor.

Bilim Teknoloji 30.07.2012, 19:24 30.07.2012, 19:24
Ankara bilim merkezi oluyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye’nin en büyük bilim merkezi Ankara’ya yapılacak. Ankara Bilim Merkezi'nin yapılmasını öngören ön protokolü Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve TÜBİTAK Başkanı Yücel Altunbaşak birlikte imzaladı.

Ankara, bilim ve teknolojinin de Başkenti olacak. Türkiye’nin bilim ve teknoloji laboratuarı TÜBİTAK ile dünya Başkenti Büyükşehir Belediyesi, Ankara’yı bilim yuvası haline getirecek projeyi Kuzey Ankara Kentsel Dönüşüm Projesi alanında birlikte hayata geçirecek.

Büyükşehir Belediyesi Başkanlık Makamı’nda gerçekleşen 'Ankara Bilim Merkezi Kurulması Ön Protokolü' imza töreninde konuya ilişkin açıklama yapan Başkan Gökçek, "Ankara’da protokol yolu üzerinde Kuzey Ankara Kentsel Dönüşüm Projesi sınırları içerisinde 45 bin metrekarelik alan üzerinde 30 bin metrekarelik kapalı alanı olan bir bilim merkezi projesi yapılacak." dedi.

Projenin mimari-mühendislik projeleri ile inşaat yapım işinin tamamen Büyükşehir Belediyesi’ne ait olacağını; Bilim merkezi içerisinde kullanılacak sergi alanları, araç gereç ve diğer malzemelerin de TÜBİTAK tarafından tasarlanarak imal edileceğini kaydeden Başkan Gökçek, "TÜBİTAK söz konusu bütçe için 60 milyon lira ayıracak." diye konuştu.

PRESTİJ BÖLGEYE PRESTİJ BİLİM MERKEZİ

Protokol Yolu (Esenboğa Havaalanı Yolu) üzerinde yapılacak olan merkeze ilişkin de bilgiler veren Başkan Melih Gökçek, "Burası her yaştan insanı bilim ve teknolojiyle buluşturan, ziyaretçileri denemeye ve keşfetmeye sevk eden, mimarisi, kullanım çeşitliliği ve Kuzey Ankara Kentsel Dönüşüm Projesi içerisindeki rekreasyon alanı ile bütünleşen Ankara’nın cazibe merkezi olacaktır." dedi. Bilim merkezi içerisinde deney ünitelerinden, eğitim salonlarına, atölyelerden sergi alanlarına kadar pek çok çeşitliliğin yer alacağını da kaydeden Başkan Gökçek, merkezin Ankara ile birlikte Türkiye’nin de ihtiyaçlarına cevap verecek bir yapı olacağını kaydetti.

Dünyada şu anda 2 bin 402 bilim merkezi bulunduğunu ve yılda 290 milyon kişinin bu bilim merkezlerini ziyaret ettiğini vurgulayan Başkan Melih Gökçek, şöyle devam etti: "Sadece Amerika’da her 3 kişiden biri yılda en az bir kez bilim merkezini kullanıyor. Biz de Türkiye’de bilim merkezlerinin sayısını çoğaltmak ve Ankara’ya en büyüğünü yapmak suretiyle dünyadaki bu aktiviteyi aynen gerçekleştirmeyi planlıyoruz."

TÜBİTAK BAŞKANI ALTUNBAŞAK: BAŞKANIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUZ

Ankara’yı bilim ve teknolojinin de başkenti yapacak olan projenin ayrıntılarına ilişkin Başkan Gökçek’in ardından söz alan TÜBİTAK Başkanı Altunbaşak da "Türkiye’nin en büyük bilim merkezi vizyonu”nun heyecan verici olduğunu kaydederek, "Bu heyecan verici bir vizyon. Sayın Başkanımıza çok teşekkür ediyoruz. Bu protokolle birlikte en büyük ve en kapsamlı bilim merkezini Ankara’ya kazandırmış olacağız." dedi.

Konuşmaların ardından protokolü imzalayan katılımcılar, bir soru üzerine bilim merkezi’nin önümüzdeki yıl sonuna kadar hizmete sunulmasının planlandığını söylediler.

banner53
Yorumlar (0)
8
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü