banner39

Askerlerin yeni yardımcısı 4 ayaklı robot

ABD'de, askerlerin engebeli arazilerde intikali sırasında yüklerini taşımalarına yardımcı olmak üzere ‘AlphaDog’ adı verilen 4 ayaklı taşıyıcı robot geliştirildi.

Bilim Teknoloji 04.10.2011, 06:10 04.10.2011, 06:10
Askerlerin yeni yardımcısı 4 ayaklı robot

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD'deki bilim insanları, askerlerin engebeli arazilerde intikali sırasında yüklerini taşımalarına yardımcı olmak üzere ‘AlphaDog’ adı verilen 4 ayaklı taşıyıcı robot geliştirdi.

Pentagon’a bağlı Amerikan Savunma ve Araştırma Ajansı (DARPA)’nın finanse ettiği ve Boston Dynamics adlı şirketin geliştirdiği robot, bir önceki versiyonu ‘BigDog’dan daha üstün özelliklere sahip.

Massachusetts eyaletinin Waltham bölgesindeki şirket, AlphaDog’un ilk görüntülerini yayınladı. Herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymayan robot, üzerindeki kamerası, GPS sistemi ve ileri teknoloji ürünü hidrolik bacaklarıyla askerleri kendisi takip edebiliyor.

Selefi BigDog’dan 10 kat daha sessiz hareket eden AlphaDog, aldığı darbelerle kolay kolay yıkılmıyor. Robot yere yıkılsa da gelişmiş mekanik sistemi sayesinde kendiliğinden ayağa kalkabiliyor.

BigDog 154 kilogram yük taşıyabilirken, AlphaDog 180 kilogram yükle 32 kilometre yürüyebiliyor. Robot, kar, buz ve çamur dinlemeden engebeli arazide hareket kabiliyetine sahip. Saatte 35 kilometre hızla hareket edebilen robot, 45 dereceye kadar eğimli arazileri çıkıp inebiliyor.

AlphaDog, ilk testleri için önümüzdeki yıl Amerikan deniz kuvvetlerine teslim edilecek.
 

 

Yorumlar (0)
21
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?