banner39

Atlantis Uzay Mekiği fırlatıldı

Amerikan mekik programının son seferine çıkacak olan Atlantis uzay mekiği, birkaç saniyelik gecikmenin ardından fırlatıldı.

Bilim Teknoloji 08.07.2011, 19:40 08.07.2011, 19:40
Atlantis Uzay Mekiği fırlatıldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Amerikan mekik programının son seferini yapan Atlantis uzay mekiği, kötü hava koşullarına karşın başarıyla fırlatıldı. Görev tamamlanıp Atlantis Dünya'ya döndüğünde, 30 yıllık uzay mekiği progarmı da bitmiş olacak.

Son mekik seferi için yapılacak fırlatma işlemini Kennedy uzay merkezi etrafından 500 bin ila 750 bin kişilik bir meraklı kalabalık izledi. Dünyanın belli başlı televizyon kanalları da fırlatmayı canlı yayınldı. Discovery ve Endeavour'un son fırlatmalarını da benzer sayıda kalabalık takip etmişti.

NASA, ayrıca öncekilerin üç katı kadar, yani 2 bin civarında yerli ve yabancı basın mensubunun fırlatma işlemini izlediğini açıkladı. Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) Cape Canaveral hava üssünün yetkilileri, Kennedy uzay merkezinin civarında yoğun yağış ve fırtına riski bulunduğunu belirterek, TSİ 18.26'da yapılması öngörülen fırlatma işleminin yapılabilmesi için yüzde hala 30 şans bulunduğunu söylemişti.

Son seferin ardından filonun üç mekiği Amerikan müzelerine kaldırılacak ve ABD, yeni uzay aracını devreye sokacağı en az 4 ya da 5 yıl süreyle Uluslararası Uzay istasyonu'na astronotlarını göndermek için Rus Soyuz füzelerine bağımlı kalacak.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?