banner39

Atlar, 6 bin yıl önce evcilleştirilmiş

Genetik araştırma sonuçlarına göre günümüzdeki atlar, 6 bin yıl önce Rusya'nın güney batısı ve Kazakistan'ın batı coğrafyasında evcilleştirildi

Bilim Teknoloji 10.05.2012, 14:22 11.05.2012, 15:21
Atlar, 6 bin yıl önce evcilleştirilmiş

Murat Hayati / Dünya Bülteni - Bişkek

ABD Ulusal Bilimler Akademisi'nin bilimsel araştırma yayınlarına göre atlar, Avrasya Bozkırları'nda Ukrayna, Güneybatı Rusya ve Batı Kazakistan coğrafyasında evcilleştirilmiş. Araştırmada, Kazakistan, Kırgızistan, Moğolistan, Çin, Ukrayna, Rusya, Litvanya ve Gürcistan gibi 8 ülkeden atların 328 türünden alınan genetik nümüneler kullanıldı. 16 yıllık araştırmada arkeolojik bulgular da dikkate alındı.

Cambridge Üniversitesi Zooloji Bölümü'nden Dr. Vera Warmuth atların Avrasya Bozkırları'nın batı bölgesinde evcilleştirildiğini ve bu süreçte yabani kısraklarla çiftleşerek evcil at sürüsü yayıldığını belirtiyor.

DNA tespitleri sonucu atlar belirtilen coğrafya üzerinde eş zamanlı olarak farklı bölgelerde de kapsamlı olarak çoğaltıldı.

Uzmanların anlatımına göre, eski tarihte insanların atların evcilleştirilmesindeki amaçlarının ulaşım ve sütünden de faydalanması için kullanıldı. Diğer ifade ile evcilleştirilmiş ve binek amaçlı kullanılan atların çoğaltılması için yabani kısraklarla birleştirerek üreme arttırılmış.

Bilim adamlarının daha önceki araştırmalarında ise atların ilk evcilleştirilmesi Moğolistan ve Avrupa olarak tespit edilmişti.

Günümüzde Kazakistan ve Kırgızistan kültüründe özel beslenen at eti yeniliyor ve sütü de içiliyor.

banner53
Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?