banner39

Bilim adamlarından kokulu ekran

Japon bilim adamları koklama duyusuna hitap eden ekran geliştirdi

Bilim Teknoloji 01.04.2013, 11:17 01.04.2013, 11:29
Bilim adamlarından kokulu ekran

Ekranda gördüğünüz kahve artık sadece görüntüsüyle değil, kokusuyla da sizi cezbedecek.

Japon bilim adamlarının geliştirdiği, görme ve işitmenin yanı sıra koklama duyusuna hitap eden ekran, ABD'nin Florida eyaletine bağlı Orlando kentinde geçen hafta düzenlenen IEEE Virtual Reality adlı sanal gerçeklik teknolojisi konferansında sergilendi.

Japonya'daki Tokyo Tarım ve Teknoloji Üniversitesi'nden Haruka Matsukura başkanlığındaki Japon bilim ekibince geliştirilen ekran, buharlaşma özelliği bulunan jel topaklarındaki kokuyu, her biri ekranın bir köşesinde yer alan dört hava kanalı aracılığıyla çevreye yayan bir sistemden oluşuyor. Küçük vantilatörler aracılığıyla ekranın yüzeyine paralel olarak havaya bırakılan koku, vantilatörlerin çeşitli şiddetlerde ve yönlerde üflemesi sayesinde ekranın hemen her yerine yönlendirilebiliyor. Bilim adamlarının çok hassas bir şekilde ayarladıkları hava akımı sayesinde, kokunun gerçekten ekranda görünen nesneden geldiği izlenimi yaratılıyor.

Sergilenen sistemin, şu an için bir seferde yalnız bir çeşit koku yayabildiğini belirten araştırmacılar, ikinci aşamanın ise kokuları, yazıcılardaki kartuşlara benzer bir kartuşta bir araya getirerek değişik kokular elde etmek olduğunu kaydetti. Araştırmacılar, geliştirdikleri sistemin ekranlardan gösterilen reklamların etkisinin artırılmasında kullanılabileceğinin altını çizdi.

KAYNAK: AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?