banner39

Boeing 787 deneme uçuşunda

Batarya sisteminde çıkan sorunlar nedeniyle, ocak ayında hava trafiğinden çekilen Boeing 787 uçakları için deneme uçuşu yapılıyor.

Bilim Teknoloji 26.03.2013, 01:13 26.03.2013, 01:13
Boeing 787 deneme uçuşunda

Yeniden tasarlanan bataryalarla sorunun tam olarak çözülüp çözülmediğinin anlaşılması ve durumun bir kez de uçak havadayken incelenmesi amacıyla planlanan deneme uçuşu, ABD'nin Seattle kentinde gerçekleştiriyor.

Yetkililerin yaklaşık 2 saat süreceğini söylediği deneme, Boeing şirketinin 787 ''Dreamliner'' uçakları için yeniden uçuş izni alabilmesi için önemli bir aşama olarak görülüyor ve kesin sonuçların uzmanların incelemelerinden sonra açıklanacağı ifade ediliyor.

ABD ve Japonya'daki iki ayrı seferde lityum iyon bataryalarının sorun çıkarması Boeing 787 uçaklarının güvenliği konusunda endişelere neden olmuş, ABD Federal Havacılık İdaresi de ülkedeki havayolu şirketlerine, bataryalarındaki teknik arızadan kaynaklanan yangın riski giderilene kadar seferlerin durdurulması talimatı vermişti.

Boeing uçuşlarının önlem olarak diğer ülkelerde de durdurulmasının ardından Amerikalı ve Japon uzmanlar, sorunun tespit edilmesi ve giderilmesi için kolları sıvamıştı.

Kaynak: AA

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?