banner39

Bu sene Dünya çok soğuk olacak

NASA'nın yayınladığı yeni rapora göre, 18'inci yüzyılda görülen 'Mini Buzul Çağı' tekrar yaşanabilir.

Bilim Teknoloji 07.10.2018, 17:48
Bu sene Dünya çok soğuk olacak

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA)'nın yayınladığı yeni iklim araştırması raporuna göre, yazın rekor sıcaklıklar yaşayan Dünya, sıcaklıkların ardından tarihi bir soğuk yaşayacak. Hatta bu soğuklar, içinde olduğumuz Uzay Çağı’nın ‘Buzul Çağı’ olarak anılmasına yol açacak kadar etkili olabilecek.

Uzmanlar, Güneş’in en dış katmanında oluşan Güneş lekelerini ve Dünya’nın en üst atmosfer tabakası Termosfer’i inceledi. Termosfer’in soğuyup daraldığı, Güneş lekelerinin kaydedilmiş en düşük hareketlilikte olduğu tespit edildi.

REKOR SOĞUKLAR GELİYOR

Güneş lekeleri, 11 yıllık dönemler halinde azalıp çoğalıyor, iklim koşullarında belirleyici rol oynuyor. Lekelerin az gözlenmesi veya hiç gözlenmemesi, Dünya’nın sıcaklık seviyesini etkiliyor.

Termosfer Güneş’teki leke hareketliliği yüksek olduğunda ısınıyor, az olduğunda soğuyor. Uzmanlar, Güneş’te benzer bir uyku evresine 18’inci yüzyılda rastlandığını ve o dönemin tarihe ‘Mini Buzul Çağı’ olarak geçtiğini hatırlatarak “Süreç böyle devam ederse, birkaç ay içinde Uzay Çağı’nın rekor soğuklarına hazırlıklı olmalıyız” ifadelerini kullandı.

Kaynak: www.dunyabulteni.net

Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?