banner39

Çelikten daha sağlam kağıt üretildi

Kanada'da yapılan araştırmalar sonucu, "Kırılan kemiklerin yeniden ve daha sağlam yapılmasından tutun, akla gelebilecek her alanda kullanılabilecek özellikte" kağıt üretildi.

Bilim Teknoloji 06.07.2011, 05:02 06.07.2011, 07:37
Çelikten daha sağlam kağıt üretildi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kanada'nın Alberta eyaletinde çelikten daha sağlam kağıt üretildi. Eyalet hükümeti ile federal hükümetin ortaklaşa yürüttükleri 'Alberta Buluşlar Sistemi' kapsamında bir süredir devam eden çalışmalarda 'Nanocrystalline cellulose' (NCC) isimli bir madde elde edildi.

Alberta Teknoloji Bakanı Greg Weadick, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, "Ağaç ve saman hamurundan elde ettiğimiz madde, çelikten daha sağlam ve dayanıklı. Pilot tesislerde şimdilik haftada 100 kilogram üretilecek olan NCC, çevreye zararsız, hafif, sağlam ve kullanım alanı oldukça geniş. Kırılan kemiklerin yeniden ve daha sağlam yapılmasından tutun, akla gelebilecek her alanda kullanılabilecek özellikte" dedi.

Katı, sıvı ya da jel halinde üretilebilen NCC için 5,5 milyon Kanada Doları (9,3 milyon TL) yatırım yapıldığını kaydeden Alberta Teknoloji Bakanı Greg Weadick, "NCC, her alandaki üretim ve hizmette alışkanlıkları değiştirecek ve çığır açacak bir malzeme" diye konuştu. Bakan Weadick üretimin, gelecek ticari taleplere göre şekillendirileceğini sözlerine ekledi.

Yorumlar (1)
talip emin 12 yıl önce
yerli üretim kerpiçi bile geliştirip yaygınlaştıramadık. her şeyimiz ithal. hep satın alıyoruz. biraz da biz bu ülkenin işçisiyle mühendisiyle yapsak da dünyaya satsak. hep ithalatçıyız. yeni binalarda kanuni zorunluluk olan bütün malzemeler ithal. enerji ve sanayi bakanlarina duyurulur.
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?