banner39

Cep telefonları artık minik santralle şarz edilecek

Almanlar gazdan elektrik üreten minik enerji santralı geliştirdiler, ilk minik santrallar cep telefonu aküsü doldurmak için kullanılacak.

Bilim Teknoloji 05.01.2015, 14:33 05.01.2015, 14:33
Cep telefonları artık minik santralle şarz edilecek

Dünya Bülteni / Haber Ajansı

Almanya'nın Dresden şehrindeki 'eZelleron' adındaki bir şirket, gazdan elektrik üreten minik bir santral geliştirdi. USB fişi ile doldurulabilen cep telefonu, pad, kamera vb. aletler bu santralle şarz edilebilecek. Elektrik üretilmesi için yeni geliştirilen minik santral, çakmak gibi gaz doldurularak çalışıyor.

Alet içindeki yakıt hücresi, gazdaki kimyasal enerjiyi elektirik enerjisine dönüştürüyor. Bu elektrikle de USB çıkışı bulunan telefonlar, kameralar ya da pad bilgisayarlar şarz edilebiliyor.

Alman şirketin sahibi Sascha Kühn, minik alete 40 g gaz doldurulabildiğini, bu miktar gazla bir cep telefonunun 2 hafta boyunca şarz edilebildiğini söyledi. Almanya'da bir litre gazın fiyatı 55-98 Avrocent arası değişiyor. Bu durumda minik santralin gazla ürettiği elektrik, evlerdeki elektrikten daha ucuza gelebiliyor.

Kühn, 2001'de minik santralin patentini aldı. 2008'de kurduğu şirkette aletin geliştirilmesi çalışmalarına başladı. Minik santralden 500 adet üretebilmek için 500 bin Avroya ihtiyaç var. İlk üretimin gerçekleşmesi için teknolojik gelişmeleri destekleyen internet platformu 'kickstarter.de' tarafından bir kampanya başlatıldı.

Bu platformdan ilgilenenler ilk 500 santralden her birini 79 Dolar karşılığında satın alabilecekler. Bu yılın sonunda minik santraller alıcılarına ulaştırılacak. Daha sonra piyasada minik santrallerin tanesi 149 Dolardan satılacak.

Kühn'ün bildirdiğine göre yeni geliştirilen santralle tüm elektrikle çalışan aletlerin elektrik ihtiyacı giderilebilecek. Yeni santralin diğer bir faydalı tarafı da fazla gelen elektrik enerjisi tekrar gaza dönüştürülebiliyor.

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?