banner39

Çobanlar artık koyunları kaybetmeyecek!

Uruguaylı bilim adamları, ultraviyole ışıkta parlayan fosforlu koyunlar elde etmeyi başardı

Bilim Teknoloji 26.04.2013, 12:02 26.04.2013, 13:07
Çobanlar artık koyunları kaybetmeyecek!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Uruguaylı bilim adamları, koyunlara bazı genler ekleyerek fosforlu koyun üretmeyi başardı.

Uruguay Hayvan Üretimi ve Montevideo Pasteur enstitülerinden araştırmacılar, ultraviyole ışık altında parlayan koyunların yeni ilaçların geliştirilmesine yardımcı olabileceğini belirtti.

"Fosforlu koyun", DNA'sına deniz anasının bir geni eklenerek elde edildi.

Bilim adamları, genetiği değiştirilen koyunların Ekim 2012'de dünyaya geldiğini, normal geliştiğini ve diğer koyunlardan farkının bulunmadığını vurguladı.

Güney Amerika'da ilk kez genleri değiştirilen koyunların elde edilmesinden gurur duyan araştırmacılar, amaçlarının "parlayan koyunlar" üretmek olmadığını belirterek, hayvanlar üzerinde, karmaşık genetiği değiştirme operasyonlarının başarısını anlamak için bu yönteme başvurduklarına dikkati çekti.

Bilim adamları, şeker hastalığı gibi insanlardaki bazı hastalıklarda eksik olan proteinlerin üretilmesini sağlayan bir geni, koyunun genlerine dahil ederek hayvanın sütünde bu proteinin bulunmasını sağlamak üzerinde çalışıyor. Bu süt sayesinde yeni ilaçların üretilmesi hedefleniyor.

Daha önce Brezilya ve Arjantin'de tıbbi çalışmalar için bazı keçi ve ineklerin genetiği değiştirilmişti.

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi 2009'da, dünyada ilk kez, genetiği değiştirilmiş keçi sütünden imal edilen kan pıhtılaşmasını önleyici bir ilacın üretimine onay vermişti. İlaç, insanlarda nadiren görülen, kalıtımsal antitrombin eksikliğinin tedavisinde kullanılıyor.

Yorumlar (0)
19
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?