banner39

Dinleme ve izlemeye karşı korumalı telefon

Dinleme ve izleme tehlikelerinin giderek arttığı bir dönemde, tüm bu kaygıları giderecek bir telefon icat edildiği belirtiliyor. Blacphone ismi verilen telefonun yakında piyasaya çıkacağı öğrenildi

Bilim Teknoloji 16.01.2014, 11:36 16.01.2014, 11:45
Dinleme ve izlemeye karşı korumalı telefon

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Artan kişisel güvenlik kaygıları yeni çözümleri de beraberinde getiriyor. Rakiplerinden daha güvenli olduğu iddia edilen Android tabanlı Blackphone duyuruldu.

Her geçen gün daha fazla kullanıcı kişisel verilerinin gizliliği ve aktivitelerinin takip edilmesinden endişe duyuyor. Özellikle ABD'de NSA (National Security Agency – Ulusal Güvenlik Ajansı) gibi kamu kuruluşlarının takibine girmekten çekinen kullanıcıların sayısı giderek artıyor. Tam da bu kaygıların yükseldiği bir dönemde iki firma harekete geçti ve güvenliğe odaklanan bir cihaz geliştirdi.

ChipOnline'ın haberine göre, Silent Circle ve Geeksphone adlı şirketlerin ortak üretimi olan Blackphone adlı cihazın, gizlilik ve güvenlik açısından rakiplerinden daha üstün olduğu belirtiliyor. Üreticilerin iddiası Blackphone'un kullanıcılara daha güvenli konuşma yapma, metin gönderme, video sohbet yapma, dosya transferi ve depolama yetenekleri sunduğu yönünde.

PrivatOS Android türevi olan bu işletim sisteminde gizliliğin ve güvenliğin en üst düzeyde tutulduğu belirtiliyor. Ön siparişleri 24 Şubat'ta gerçekleşecek Mobil Dünya Kongesi'nde başlayacağı belirtilirken cihazın teknik özellikleri, satışa çıkma tarihi ve fiyatı hakkında bir bilgi bulunmuyor.

Yorumlar (0)
23
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?