DNS değişikliği güvenlik açığı oluşturuyor

DNS değişikliği yapıldığı sırada bilgisayarın tamamen korumasız hale geldiğini belirten uzmanlar, bunun için mümkünse bu tür değişikliklerle ve bilinmeyen DNS'lerle internete girilmemesini tavsiye ediyor

DNS değişikliği güvenlik açığı oluşturuyor

Mehmet Güner - Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mahkeme kararları gerekçe gösterilerek kapatılan Twitter'a girmek isteyen kullanıcılar Domain Name Server (DNS) bilgilerini değiştirerek yasağı delmeye çalışıyor. Kullanıcıların tercih ettiği bu yol çok tehlikeli olarak biliniyor. Çünkü bu yolu tercih edenlerin bilgisayarları tamamen korumasız hale geliyor.

Bilişim uzmanları, Twitter ve benzeri yasaklı sitelere girmek için tercih edilen DNS değişikliği yönteminin sağlıklı olmadığını söylüyor. DNS değişikliği yapıldığı sırada bilgisayarın tamamen korumasız hale geldiğini belirten uzmanlar, bunun için mümkünse bu tür değişikliklerle ve bilinmeyen DNS'lerle internete girilmemesini tavsiye ediyor.

IE, Firefox vb. web tarayıcılar alan adlarından anlamazlar ve web sitelerine bağlanmak için IP adreslerini öğrenmek isterler. Bu noktada devreye DNS servisi girer. DNS sunucular, sorulan web sitelerinin IP adreslerini söylerler.  bu noktada bazı güvenlik riskleri ortaya çıkıyor. Bu IP adreslerinin kime, yani hangi DNS'lere sorulacağına dikkat etmek gerekiyor.

BİLGİSAYARIN KONTROLÜ KAYBEDİLEBİLİR

DNS, değişiklikleri yapıldığı sırada kullanıcı tamamen başka bir kurum ya da kişinin kontrolünde olan serverlar üzerinden internete bağlanmış oluyor. Bu durumda kişinin kullandığı internet ağı ile bilgisayarı bu kurum ve kişilerin kontrolüne tamamen açılmış oluyor. En çok tercih edilen DNS'lerden biri olarak bilinen 8.8.8.8 ve 8.8.4.4 DNS'sinin Google'a ait olduğu biliniyor. Bu DNS'yi kullananlar kendi yerel ağ sistemini tamamen Google'ın hizmetine sunmuş oluyor.

Uzmanlar, zorunlu olmadıkça bu tür yollara başvurulmamasını tavsiye ediyor.

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2014, 10:00
banner53
YORUM EKLE

banner39