banner39

Dünyanın 3. radyasyon kuşağı keşfedildi-VİDEO

Dünya çevresinde yeni bir radyasyon kuşağı bulundu

Bilim Teknoloji 21.11.2013, 18:23 02.03.2013, 13:20
Dünyanın 3. radyasyon kuşağı keşfedildi-VİDEO

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dünya çevresinde daha önce varlığı bilinmeyen 3. bir radyasyon kuşağı bulundu.

Keşfedilen bu yeni, kararlı olmayan ve bazen ortaya çıkan radyasyon kuşağı, Van Allen uzay araştırma sondalarında bulunan parçacık belirleme araçlarından gönderilen verilerle keşfedildi.

Sondalarda bulunan Göreceli Elektron Proton Teleskopu'nun (REPT) yaptığı yüksek çözünürlüklü incelemeler sayesinde keşfedilen radyasyon kuşağı, Science adlı bilimsel derginin 28 Şubat sayısında bilim dünyasına tanıtıldı.

NASA tarafından 30 Ağustos 2012'de uzaya gönderilen Van Allen sondaları, her birinde, takım halinde birbirinin aynı 5 aracı barındıran odalar bulunan iki uzay araştırma aracından oluşuyor.

Dünya'nın çevresindeki Van Allen kuşakları olarak adlandırılan önceki 2 radyasyon kuşağı, ABD'li fizikçi James A. Van Allen'in 1958'de "Explorer" suni uydusuyla yaptığı deney sonucu bulunmuştu.

Dünya'nın manyetik alanlarının etkisiyle biçimlenen ışınım kuşakları ya da bölgelerine radyasyon kuşağı adı veriliyor. Asıl kaynağını sağanak halinde güneşten gelen çok yoğun yüklü parçacıkların oluşturduğu bu kuşaklar, güneş fırtınaları ve uzay ikliminden etkilenerek çok büyük oranda genişleyebiliyor. Bu durum, uzayda bulunan iletişim ve Küresel Konumlama Sistemi (GPS) uydularının yanı sıra astronotlar için de tehlike oluşturabiliyor. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?