En büyük casus virüs tespit edildi: Regin

Son altı yıldır özellikle Rusya, İran ve Kuzey İrlanda gibi ülkelere sızarak bilgi toplayan profesyonelce hazırlanmış bir virüs tespit edildi. Virüsün bir devlet tarafından tasarlandığı düşünülüyor

En büyük casus virüs tespit edildi: Regin

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Amerikan güvenlik şirketi Symantec, tüm zamanların 'en gelişmiş bilgisayar virüsünü' tespit ettiğini duyurdu. Şimdi gözler virüsün arkasındaki ülkelerde. Virüsün, büyük ihtimalle bir devlet tarafından yaratıldığı ve altı yıl boyunca dünya genelinde belirlenen hedeflere karşı kullanıldığı bildirildi.

Regin Virüsü bilgisayara yerleştirildiğinde, ekran görüntüsünü çekebiliyor, şifreleri çalabiliyor ve silinen dosyaları yeniden yükleyebiliyor. Uzmanlar casus virüsün en çok Rusya, Suudi Arabistan ve İrlanda'daki devlet kurumlarını, şirketleri ve bireyleri hedef aldığını söylüyor.

Araştırmacılar, virüsün gelişmiş bir yazılıma sahip olmasının, bir ulus devlet tarafından siber casusluk faaliyetlerinde kullanılma amacıyla üretildiğine işaret ettiğini belirtiyor. Araştırmacılara göre bu virüsü geliştirmek, yıllar olmasa bile aylar sürdü ve yaratıcıları virüsün izinin kaybettirilmesi için ellerinden geleni yaptı.

Symantec uzmanları virüsün batılı ülkeler tarafından geliştirildiğine inanıyor.

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2014, 09:16
banner53
YORUM EKLE

banner39