banner15

Eriyen buzullar yeni ticari yol ve yeni savaşlar mı demek?

Dünyanın tepesinde buzulların hızla erimesi ile yeni ticaret yolu güzergahı oluşumu bir yandan ülkeler arası ticari dengeleri değiştirirken bir yandan da Rusya'nın kuzeyindeki denizin altındaki petrollerinin ne olacağı akıllara takıldı

Eriyen buzullar yeni ticari yol ve yeni savaşlar mı demek?

Dünya ticaretinin alışıldık güzergahları ve durakları hızla değişiyor. Dünyanın en büyük gemi şirketi Maersk, buzulların erimesi ile daha önce hiç girilemeyen kuzey hattını ilk kez kullanmaya başlıyor. Böylece Süveyş Kanalı güzergahı artık daha az kullanılacak, yol süresi 10-15 gün azalacak.

Yıllık kanaldan geçiş geliri 5,5 milyar dolar olan Mısır'ın yeni güzerhandan en çok etkilenecek ülke olduğu varsayılıyor.

Ancak buzulların, deniz yolunun kullanılmasına imkan sağlayacak derece de erimesinin, dünyanın dengesine ne denli olumsuz etksi olacağını zaman gösterecek. ABD bu yeni gelişmeye en hızlı yönünü çeviren ülke olarak kutuplara sınırı olan sekiz ülkenin (ABD, Kanada, Norveç, Finlandiya, Isveç, Danimarka, Izlanda ve Rusya) oluşturduğu konseye büyükelçi atamıştı.
 

Artık ülkelerin yoksulluk sınırını veya güçlülük sınırını; su ve gıda kaynakları ve bunların ticareti belirler pozisyonda. Buzulların erimesiyle birlikte  ABD, Kanada, İngiltere Rusyanın kuzeyindeki deniz altı petrollerinin paylaşımı konusunda ne tür pazarlıklar olacağı ise şimdilik belli değil.

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2018, 11:46
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35